Ana SayfaTürkiyeKılıçdaroğlu: Hulusi Akar'ın Ömer Halisdemir'i bilmesi lazımdı

Kılıçdaroğlu: Hulusi Akar’ın Ömer Halisdemir’i bilmesi lazımdı

15 Temmuz gecesi yaşananlarla ilgili Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın söylediği “Başına silah dayandığında hayır diyebilecek kaç kişi var” sözleri  tartışılmaya devam ediyor. Özgür Özel’e cevap niteliğindeki bu sözlere ilişkin bir açıklama da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hulusi Akar’ın “Başıma silah dayandı” sözlerine ilişkin yaptığı açıklamadı, “Ömer Halisdemir’i bilmesi lazım. Örnek alınacaksa Halisdemir’in örnek alınması lazım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim süreci, Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelere ilişkin değerlendirme yaptı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sert yüklendi. Kılıçdaroğlu, Akar’ın “Başıma silah dayandı” sözlerine ilişkin, “Ömer Halisdemir’i bilmesi lazım Sayın Akar’ın. Cumhuriyeti korumakla görevli birisiniz. ‘Başıma silah dayandı diye önleyemedim’ diyorsanız doğru değil” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcileriyle yaptığı kahvaltılı toplantıda önemli mesajlar verdi. Milli Savunma Bakanı Akar ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel arasındaki tartışmanın anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “Ömer Halisdemir’i bilmesi lazım. Örnek alınacaksa Halisdemir’in örnek alınması lazım. ‘Kafama silah dayadılar, kaç kişi buna hayır der? Gittim teslim oldum.’ Bu tür ifadeleri ben o dönemin Genelkurmay Başkanı’na yakıştıramadım. Siz Cumhuriyeti korumakla, Cumhuriyeti savunmakla görevli birisiniz. Dolayısıyla siz bugün, ‘başıma silah dayandığı için ben bunları önleyemedim’ gibi bir gerekçeye sarılıyorsanız. Bu doğru değil” diye konuştu.

Akar’a eleştiri TSK’yı yıpratmaz

(Sınırda hareketlilik varken, Akar’a eleştiri ne kadar doğru? TSK’yı yıpratmaz mı?) Hayır asla. Akar artık siyasetçidir, asker değildir. Biz özellikle askerlere yönelik konuşurken çok dikkatli bir dil kullanıyoruz. CHP’nin geleneğinde de zaten Genelkurmay başkanlarına yönelik bir eleştiri yapılacaksa bunu ancak Genel Başkan yapar, milletvekilleri, parti yöneticileri yapmaz. Sayın Akar artık ayrılmıştır, Milli Savunma Bakanıdır. Dolayısıyla her türlü eleştiriye açık olmalıdır. Eleştiriler Ordu’nun yıpranmasına yol açmaz tam aksine daha dikkatli, savunma sistemine ilişkin kendi içinde daha dikkatli bir politika izlemesine yol açar. Sonuçta Erdoğan siyasetçi ise Erdoğan’ın (Akar) dilini telaffuz ediyor, Erdoğan’ın görüşlerini Parlamento’ya yansıtıyor. Dolayısıyla bir siyasetçi kabul etmek lazım. Atanarak geldiği de malum. Atanmasaydı da büyük ihtimalle Erdoğan onu milletvekili gösterecekti. Sonra istifa ettirip tekrar yapacaktı. Önceden kendisine bazı sözlerin verildiği anlaşılıyor.

Ömer Halisdemir kimdir?

Ömer Halisdemir 15 Temmuz darbesinin püskürtülmesinde kilit rol üstlenen bir askerdi. Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş olan Ömer Halisdemir, 2016 yılındaki o kara günde FETÖ’cü Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’yı vurarak öldüren kahraman askerdir. Bu olay anında FETÖ’cü Aksakallı’nın koruması Binbaşı Fatih Şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca’nın 30 kurşunuyla şehit olmuştur.

Eğer Ömer Halisdemir Ankara’aki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmek üzere harekete geçen FETÖ’cü Semih Terzi’yi öldürmeseydi 15 Temmuz’un seyri çok farklı gelişebilirdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz