Ana SayfaTürkiyeKılıçdaroğlu KPSS mağdurlarıyla: Mülakat belasını kaldıracağız

Kılıçdaroğlu KPSS mağdurlarıyla: Mülakat belasını kaldıracağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS mağdurlarıyla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, “Mülakat belasını kaldıracağız” sözü verdi.

Kılıçdaroğlu, KPSS’den 92,79 puan almasına rağmen sözlü sınavda 58 aldığı için tercih yapmaya hak kazanamayan öğretmen adayı Sare Halıcı ile görüşmesinin ardından KPSS mağdurlarıyla basın açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu, “İktidar olduğumuzda mülakat belasını kaldıracağım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS’den 92 puan alıp mülakattan 58 puan alarak elenen Sare Halıcı ile görüşmesinin ardından KPSS mağdurları ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, KPSS’den yüksek puan alıp mülakatta elenen öğretmen adayları için “Bu çocukların geleceğini nasıl çalarsınız” dedi. İktidara geldiklerinde mülakatı kaldıracaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

BU ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ NASIL ÇALARSINIZ?

Yetkililere sabahtan beri ulaşamıyoruz. Bakan beye sabahtan beri ulaşamıyoruz. Bu haksızlığı 84 milyonun duymasını istiyoruz. Vicdan sahibi herkesin elini vicdanına koyması lazım. Dün akşam yüksek puan alan fakat sözlüde elenen Sare adlı kızımızla görüştüm. Kendisini yüksek puanı için kutladım bana “Keşke bu puanı almasaydım. En azından sözlüye çağrılmazdım” dedi. Adaletin olmadığı yerde bereket olur mu? Bu çocukların geleceğini nasıl çalarsınız? Buna hepimizin itiraz etmesi lazım. Yazıktır günahtır… Ebeveynlerin bu çocukları nasıl yetiştirdiğini hepimiz biliyoruz.

DANIŞTAYIN KARARINA UYMUYORLAR

Daha önce buna benzer konularda Danıştay’ın verdiği bir karar var, “KPSS’de alınan ile sözlü arasında artı eksi 3 puan verebilirsiniz” diyor. Bir puan aralığı belirliyor. Danıştay kararına uymuyorlar. Danıştay kararına uymayan bir yönetim olabilir mi? Aklımızın almadığı olaylar Türkiye’de gerçekleşiyor. Bu karar çıktıktan sonra bütün siyasi partilerin temsilcileri Danıştay kararına uyulması için görüş bildirdi. Tüm partiler görüş birliği sağladı. Yazık günah değil mi çocuklara? TBMM’nin aldığı karara uymayacaksınız, Danıştay’a uymayacaksınız, keyfinize göre hareket edeceksiniz. Sonra da adaletten bahsedeceksiniz.

İKTİDARA GELDİĞİMİZDE MÜLAKAT BELASINI KALDIRACAĞIZ

Bu arkadaşlarımıza her türlü hukuki desteği vereceğiz haklarını alana kadar. Birilerinin hakkını birilerine yedirmeyeceğiz. Torpili getirirseniz bu işler düzelmez. O nedenle ben bu arkadaşların huzurunda milletime söz veriyorum, Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda bu mülakat belasını kaldıracağım. KPSS’de kim ne kadar puan alıyorsa ona göre kadroya alınacak. Arkası olmayan, dayısı akrabası olmayan ne yapacak? Bu ülkenin garibanı, fukarası ne yapacak?

KPSS MAĞDURLARI KONUŞTU

KPSS’den 79 puan alan mağdurlarından Salihcan Büyükaydın, İngilizce öğretmenliği alanında 303. olduğunu belirterek, “Sözleşmeli öğretmenlik için yapılan sözlü sınavlara girdim. 2 gün önce sözlü sınav sonucumun 56’ya düşürüldüğünü gördüm. Tercih dışı bırakıldım. 2 gündür uyuyamıyorum. Kurum kurum geziyorum, çalmadık kapı bırakmadım. Emeğimin hakkımın bize geri verilmesini umuyorum” dedi.

Lise Matematik’te 733 kontenjan arasında 63. olan Fuat Korkmaz, “Günlerimi ailemden çocuğumdan feragat ederek çalışarak geçirerek bu dereceyi elde ettim. Sözlü mülakatımın çok iyi geçmesine rağmen, hocalarımın tebriklerle beni uğurlamasına rağmen 55 puan aldım. Binlerce arkadaşım var. Hakkımızın verilmesini istiyorum” diye konuştu.

Felsefe grubu öğretmeni Hatice Ulubay, puanım 87. Ben de elendim, bu ikinci mülakatımdı. Ben neden elendiğimi bilmiyorum. Bunu öğretmek istiyorum” dedi.

Özel eğitim öğretmeni Ahmet Yılmaz ise “Babam beni okutmak için bel fıtığı oldu şuan da hareket ederken zorlanıyor. Hakkım gasp edildi, hakkımı istiyorum” şeklinde konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,693TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri