Ana SayfaTürkiyeKılıçdaroğlu'ndan AK Parti'ye Bozkurt eleştirisi: Devleti yönetemiyorlar

Kılıçdaroğlu’ndan AK Parti’ye Bozkurt eleştirisi: Devleti yönetemiyorlar

Selin vurduğu Bozkurt'a giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dere kenarlarına yapı izni verilmesini eleştirdi. Kılıçdaroğlu devletin yönetilemediğini belirtti.

Selin vurduğu Bozkurt’a giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dere kenarlarına yapı izni verilmesini eleştirdi. Kılıçdaroğlu devletin yönetilemediğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesine geldi. Kılıçdaroğlu, “Bu bölge için 2019 yılında sel, taşkın raporu hazırlanmış. Bilindiği halde önlemin alınmaması devletin iyi yönetilmediği anlamına gelir” dedi. Yağmurun selin geldiğinin belli olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Karadeniz yüz yıllardır bu gerçeği yaşıyor. Nasıl dere kenarlarına yapılaşma izni verilir? Belediye Başkanlarının ders çıkarması lazım” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, afet bölgesi Bozkurt ilçesinde incelemelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, bölgede afetzedelerle konuştu, ilçede karşılaştığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Bozkurt Belediye Başkanı AK Partili Muammer Yanık’tan da bilgi aldı.

Kılıçdaroğlu’na inceleme gezisinde; CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bölge milletvekilleri, İstanbul’dan gelen bazı ilçe belediye başkanları da eşlik itti.

Bozkurt’ta basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Bu bölge için 2019 yılında sel, taşkın raporu hazırlanmış. Bilindiği halde önlemin alınmaması devletin iyi yönetilmediği anlamına gelir” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de görüştük kendisi bazı bilgiler verdi. İhbar olarak gelen kayıplar da var. Son rakam konusunda, ‘veriler elimize geldikçe kamuoyunu bilgilendiriyoruz’ dediler. Belediye Başkanı ile de görüştük. Elimizden gelen her türlü yardımı yaptığımızı, bir talepleri olduğu takdirde süratle karşılayacağımızı, belediye başkanlarımızın burada olduğunu söyledik. Özellikle İBB Başkanı İmamoğlu, son girdiğimiz sokağı tamamen teslim alıp, kullanır hale getirileceğini ifade etti. Felaketten sonra önlem almak hepimizin görevi. Önemli olan felaketin geleceğini bilerek önlem almaktır. 2019 yılında bu bölge için taşkın, sel raporu hazırlanmış. Bilindiği halde ciddi bir önlemin alınmaması devletin iyi yönetilmediği anlamına gelir.

Dere kenarlarına nasıl yapı izni verildi?

Dere kenarlarında yapılaşmaya izin vermemek lazım. Sekiz katlı bina çökmüş, yanındaki yurt binası çökmüş. Bu selin geldiği, yağmurun yağdığı belli. Karadeniz yüz yıllardır bu gerçeği yaşıyor. Nasıl dere kenarlarına yapılaşma izni verilir? Belediye Başkanlarının ders çıkarması lazım. Bozkurtlulara geçmiş olsun, Allahtan rahmet diliyoruz, yaralarımızı müşterek sarıyoruz. Yaraları sarmak için A partisi B partisi diye bakmıyoruz. Bu ülkede kim olursa olsun birlikte yaşıyorsak o sorunları çözmek hepimizin ortak görevidir. Belediye başkanı da bunu doğru kabul etti. İnşallah Türkiye gerekli önlemleri zamanında alır, felaketi bilerek önceden alır ve can kayıpları yaşamayız. Bu konuda herkesi duyarlılığa davet ediyorum.”

Soylu’dan bilgi aldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD’ın son açıkladığı kayıp sayılarına ilişkin ve bölgede yapılan çalışmalar hakkında Kılıçdaroğlu’na bilgi aktardı.

Belediye Başkanı Yanık ile konuşması sırasında Kılıçdaroğlu, bu tür afet durumlarında tüm milletin yardımlaştığını, bu durumda partizanlık yapılamayacağını, dayanışma için CHP’nin büyükşehir belediyelerinden yardım gönderildiğini, AK Partili belediyelerden de yardım geldiğini söyledi.

Başkan Yanık da Kılıçdaroğlu’na katılarak, ayrım yapılmadığını, resmi bilgiler dışında açıklama yapılınca İstanbul’daki hemşehrilerinin çok kaygılandığını söyledi. Kılıçdaroğlu da “Araştırmalar tamamlanmadan resmi açıklama yapılmadan bunları telaffuz etmek doğru değil” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri