Ana SayfaTürkiyeKılıçdaroğlu'nun adaylığı hakkında ilk açıklama Meral Akşener'den

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı hakkında ilk açıklama Meral Akşener’den

Türkiye'de günlerdir tartışılan Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığı meselesine bir yorum da İYİ Parti lideri Meral Akşener'den geldi.

Türkiye’de günlerdir tartışılan Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı meselesine bir yorum da İYİ Parti lideri Meral Akşener’den geldi.

Tunceli’de gazetecilerin sorusunu yanıtlayan İYİ Parti lideri Akşener, çok tartışılan ‘Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı’ hakkında açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu’nun ‘ittifak belirler’ açıklamasını değerlendiren Akşener, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusu elbette hakkıdır, elbette saygı duyulması gereken bir durum. Ben CHP’nin Genel Başkanı’nın Cumhurbaşkanlığı adaylığına dair böyle bir tutumunun olmasını saygıyla karşılarım” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşner, doğu illerini ziyareti kapsamında bugün Tunceli’ye geldi. Pertek ilçesinde vatandaşlarla görüşen ve esnaf ziyaretlerinde bulunan Akşener gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Adaylık Kılıçdaroğlu’nun hakkıdır

Akşener bir gazetecinin Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu’nun ‘ittifak belirler’ şeklindeki açıklamasını hatırlatarak, kendisinin bu konudaki yorumunu sorması üzerine şu cevabı verdi:

“Birincisi Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusu elbette hakkıdır, elbette saygı duyulması gereken bir durum. Ben CHP’nin Genel Başkanı’nın Cumhurbaşkanlığı adaylığına dair böyle bir tutumunun olmasını saygıyla karşılarım. Burada bir başka partinin genel başkanı olarak söz söyleme hakkını kendimde bulmam. Dolayısıyla o konuda bir yorum yapmamız son derece ayıp olur. ”

Adaylığı kesin bir kişi var

Kendisiyle ilgili konuşabileceğini belirten Akşener, “b Şimdi bir şey yapılıyor, düzenli olarak millet ittifakının adayı kimdir konusu çok merak ediliyor. Siz basın mensupları da haklı olarak çok merak ediyorsunuz. O kadar basit bir şey ki, bu. Millet ittifakı kaç kişiden oluşuyor? İki kişiden. Biz 31 Mart’ta CHP ve İYİ Parti ittifak yaptık bunun neticesinde biz İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana’yı kazandık. Bu belediye başkanları kimindi? Elbette CHP’nin Belediye Başkan adaylarıdır. Millet ittifakını kurduğumuz için aynı zamanda millet ittifakının da adaylarıdır. Tekrar söylüyorum CHP’nin aday gösterdiği bizim de destek gösterdiğimiz kişilerdir” dedi.

Çok ilginç bir biçimde iki belediye başkanımızın anket şirketleri tarafından düzenli olarak onların isimlerini sorgulandığını gördük diyen Akşener, Kılıçdaroğlu ve kendisinin de o arada sorulduğunu gördüklerini kaydetti.

Bu tablo içinde çok merak edildiği için çıkıp “Biz bu ucube sistemden Sayın Erdoğan meselesi değil, bu partili cumhurbaşkanlığı sandalyesine kim oturursa otursun aynı bu gelinen nokta gibi olur” dediğini aktardı.

Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı olduklarını dile getiren Akşener, ittifakın da bu yönde olduğunu belirtti. Sistemin ortadan kalkmasının yolunu ise Cumhurbaşkanlığı’nı kazanmak olarak açıkladı.

Meral Akşener sözlerine şöyle devam etti:

“O nedenle iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yolu cumhurbaşkanlığını kazanmaktır. Bunun yolunda Türkiye’nin önünü tıkayacak bir şahıs olmayacağım dedim. Biz 24 Haziran’da CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti olarak gittik ama 31 Mart’a sadece CHP ve İYİ Parti olarak gittik. Millet ittifakı nasıl olacak, biliyor muyuz? Hayır. Kimler dahil olacak, biliyor muyuz? Hayır. Sadece bilinen iki parti var 31 Mart’ı başarmışız. 31 Mart önemli bir projedir. İstanbul ve Ankara’nın alınamaz denilen iki şehrin alındığı bir projedir. Şimdi ne var? Millet ittifakı kaç partiden oluşacak, onu biliyor muyuz? Ben İYİ Parti Genel Başkanı olarak bilmiyorum. Bu telaşı anlayabilmiş değilim ben. Biz Gelecek Partisi ve Deva Partisi’nin Genel Başkanları aday mıdır değil midir ben bilmiyorum, sonra Belediye Başkanlarımız aday olacak mı bilmiyoruz.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri