Ana SayfaSporKış sporlarının gözdesi Palandöken! Atakan Alaftargil ile röportaj

Kış sporlarının gözdesi Palandöken! Atakan Alaftargil ile röportaj

Röportajımıza konuk olan Erzurum Kayak Kulubü Başkanı Atakan Alaftargil Erzurum doğumlu Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi olup Amerika Salt Lake City’de yapılan 2002 Kış Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil eden Erzurum Kayak Kulübü başkanlığını hala yürütmektedir. Alaftargil ile Erzurum kış sporları hakkında konuştuk.

Kayak sporundaki branşları Alaftargil’e sorduğumda bize şu şekilde açıkmalarda bulundu: ‘’Kayak sporunda müsabakalar 5 ana kategoride yapılır. Bu kategoriler sıralamam gerekirse; Alp disiplini, kuzey disiplini, biatlon, snowboard ve serbest stil kayak şeklinde sıralanır. Bu kayak türlerinden serbest stil kayağını kendimde hoşnut olarak yaptığım için açıklamak isterim size.

Bu kayak türünün ana hatlarını Alaftargil: ‘’Serbest stil kayak, kayağın en dinamik formlarından biridir. 1930’larda Norveç’te, Alp Disiplini ve düz yarışların antrenmanlarında yarışçıların akrobatik hareketler sergilemeleriyle ortaya çıkmıştır. Serbest stil kayağın iki ana türü “mogul” ve “aerial”dir. Mogul stili, “mogul” adı verilen küçük çıkıntılarla dolu yüksek bir tepeden aşağı doğru kayarken iki rampanın üzerinden atlama kuralına dayalıdır. Aerial stili ise bir rampa üzerinden atlayıp havada dönüşler ve spinler yapmayı içerir. Üçüncü tür acro ise daha sınırlı şekilde uygulanmaktadır. Olimpiyat sporu olarak kabul edilmeyen acro, bir tepe üzerinde yapılan jimnastik hareketleri ve dansın bir araya gelmiş biçimidir.’’şeklinde ifade etti.

Bütün branşlara ve ayrıca bütün yarışmalara göre sporcuların giydiği yarış kıyafeti farklıdır, normal sivil kıyafetleri farklıdır. Ama ana başlıkta toplarsak yarışçılar, suratı karşı yarıştıklarından dolayı yarış tulumu aynı zamanda kaskı, eldiveni, gözlüğü, termal içliği, çorabı ve o yarışmaya özgü gerekli teknik ekipmanları; kayak yapan bir turist ise kayak montu, kayak pantolonu, kask, gözlük, eldiven, bere, termal içlik, polar gibi teknik ve dağ koşullarına uygun korunaklı malzemeleri tercih ederler. Röportaj esnasında sporcunun neler giydiğini anlatan Alaftargil gülümseyerek, “Ne kadar güzel bir kayak kıyafeti giyerseniz giyin bu sizin iyi bir kayakçı olduğunuz anlamına gelmez, iyi bir sporcu kıyafetiyle değil azmi ve ilgisiyle kendisini ifade eder.” dedi.

Extrem bir spor olan kayakta zorluklarla karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Biz de bu sporun insan üzerinde ne gibi etkiler bıraktığını merak edip sorduğumuzda şu şekilde bir karşılık aldık: Kayak sporu bedensel, fiziksel ve ruhsal gelişimini etkileyen çok önemli spor dallarından biridir. Kış sporları ile kış koşullarıyla yaşayabilmeyi öğreten en etkili spor branşıdır. Ayrıca beyaz denizlerde extrem spor yapmak ruhu dinlendiren ve özgürlüğe insanı bir adım daha yaklaştırıyor.

Bu güzel özgürlüğün başlama yaşını sorduğumda hafif bir tebessümle kayak sporu 7’den 77’ye herkesin uğraşabileceği bir spor dalı olduğu ifade ederek Alaftargil, “İdeal başlama yaşı ise 5-7 yaş aralığıdır” dedi.

Erzurum’da kaymak pahalı bir spor dalı mıdır?

Palandöken Kayak Merkezi, dünya standartlarına göre yüksek kalitede uzun ve bakımlı pistleri ve pist güvenliği en iyi olan kayak merkezidir . Şehire sadece 4 km uzaklıkta, dünyada ender rastlanan kayak merkezlerinden birisidir.

Konaklı Kayak Merkezi, 2019 yılında yerli ve yabancı kayak severlere ücretsiz faydalandırıldı, dolayısıyla kayak sporu her keseye uygun bir spordur. Erzurum Büyük Şehir Belediyesi yatırımlarıyla da sektör hızla büyümeye devam ediyor.

Resmi anlamda hangi kurum ve kuruluşlara bağlı olduğunu sorduğumda ise şu sekilde bizi aydınlattı: “Kayak merkezleri Spor Bakanlığı’na ve Türkiye Kayak Federasyonu’na bağlıdır.”

Okurlarımıza Palandöken Kayak Merkezini anlatır mısınız?

“Palandöken Kayak Merkezi; 70 km. uzunluğunda ve 25 km. genişliğinde bir alanı kaplayan Palandöken Dağları, 1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Bu merkez içerisinde; Erzurum (Hınıs) Boğazı, Konaklı ve Gez Yaylası’ndan oluşan 3 adet kayak merkezi bulunmaktadır. Erzurum Boğazı, aynı zamanda Palandöken Kayak Merkezi adıyla anılmaktadır. Palandöken Kayak Merkezi’nde slalom ve büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunmaktadır. Erzurum’un güneyinde yer alan 3 bin 176 m. yüksekliğindeki Palandöken, 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi ve uzun pistleri ile dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biridir.

2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapan Erzurum,
Türkiye ve dünya kış turizminin yeni cazibe merkezlerinden biri olmuştur. Kış
olimpiyatlarının dahi düzenlenmesine imkân tanıyan Palandöken’de pistler dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer almaktadır. Palandöken, New York Times Gazetesi tarafından belirlenen dünyadaki 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterilmiştir. Kar yağışının Ekim- Kasım aylarında kendini gösterdiği Erzurum’da, kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir. Palandöken, kaymaya olanak sağlayan “toz kar” özelliğini, ikliminden dolayı bütün kayak sezonu boyunca sürdürmektedir. 2000 – 3176 metreler arasında bulunan Palandöken Kayak Merkezi’ndeki pistlerde 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol lift hizmet vermektedir. Gondol lift ile 1000 metrelik bir tırmanışla Ejder Tepesi’ne ulaşılırken, Palandöken’de; 7 kolay, 8 orta, profesyonel (zor) ve 4 doğal pist yer almaktadır. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişiye kayak yapma imkanı sunulmaktadır. Palandöken Kayak Merkezi; Alp disiplini ve snowboard için son derece uygun pistler sunarken, kayak dışında yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı turizm çeşitleri için de alternatif oluşturmaktadır. Palandöken Dağı’nın çevresi doğal park görünümüyle, gezi, piknik ve seyir alanı olarak dört mevsim ayrı güzellikler sunmaktadır.

Palandöken, aynı zamanda bir kongre turizmi merkezidir. Çığ önleme ve suni kar sistemlerinin bulunduğu Palandöken Kayak Merkezi, bir sağlık şehri olan Erzurum’un en modern hastanelerine yalnızca 5 km. uzaklıktadır.” Alaftargil, Erzurum’a gelen yerli ve yabancı turistlerin her seviyedeki kayakçıya hizmet verebilen Palandöken Kayak Merkezi’nde, 2 adet 5 yıldızlı, 1 adet 4 yıldızlı, 1 adet 3 yıldızlı ve bir adet de 2 yıldızlı otel bulunmaktadır.

Şehir merkezinde de 3 ve 2 yıldızlı çok sayıda otel bulunmaktadır. Havaalanına 15 kilometre mesafede yer alan kayak merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı 4 kilometredir. Kayak merkezine ulaşım tatil günlerinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile diğer günler yalnızca özel araç ve taksilerle sağlanmakta olduğuna da sözlerine ekledi.

Atakan Alaftargil’e ileriye dönük Erzurum ile ilgili plan ve projelerinin olduğunu sorduğumda ise bize bu konu hakkında fikirlerini anlattı.

Alaftargil, Ezurum’a Kış Olimpiyat oyunları almak ve ülkemizde ilk kez yapılan ‘Universiade’ ve ‘Eyof’ oyunlarından sonra dünyanın en büyük spor organizasyonunu Erzurum’da yapmak istediklerini belirtti.

Erzurum Kayak Kulubü Başkanı Atakan Alaftargil “Erzurum ve ülke ekonomisine kış turizmi katkısında bulunabilmek ve dünyada söz sahibi kayak merkezlerinin içerisinde bayrağımızı taşıyabilmek için yeni sporcular eğiterek kendimizi dünyaya kanıtlamamız gerekiyor. Bundan sonra da olimpiyatları ve yarışmaları Türkiye’ye getirmeliyiz. Hatta yalnızca 2 senede bir Türkiye’de yapılacak bir yarışma düzenlemesini istiyoruz” dedi.

Haber: Ozan Canlı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz