Ana SayfaDünyaKış yaklaşırken... CIA en zorlu jeopolitik sınavıyla karşı karşıya: Çin

Kış yaklaşırken… CIA en zorlu jeopolitik sınavıyla karşı karşıya: Çin

Amerika’nın ünlü dış istihbarat servisi CIA, Çin’e daha fazla odaklanmaya karar verdiklerini açıkladı. Bu Çin için ayrılacak daha büyük kaynak, takip edilmeyi olanaksızlaştıran daha gizli operasyonlar ve daha kapsamlı teknolojik analizler anlamına geliyor.

New York Times’dan Julian E. Barnes, CIA’nın Çin ve gelişen teknolojiler bağlamında iklim değişiklikleri için iki yeni odak merkezi oluşturulacağını aktardı. 

CIA direktörü William Burns Perşembe günü yaptığı açıklamada, CIA’in Çin’e daha fazla odaklanmayı amaçlayan bir yeniden yapılanmaya hazır olduğunu belirtti. Peki bu ne anlama geliyor?

Çin Misyon Merkezi olarak adlandırılan merkezin amacı Çin’i daha kapsamlı incelemek. Ajansın direktörü William J. Burns yaptığı açıklamada, yeni merkezin “21. yüzyılda karşı karşıya olduğumuz en önemli jeopolitik tehdit Çin hükümeti. Yeni merkezimiz konu hakkındaki çalışmalarımızı daha da güçlendirecek” dedi.

Değişiklikler, yirmi yılın ardından ABD’ye yönelik yeni nesil zorluklara ve tehditlere daha fazla dikkat verme yönündeki genel bir politikayı yansıtıyor.

Ajans, kongre liderlerine değişiklikler hakkında bilgi verdi. Hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, istihbarat teşkilatlarının Çin’e daha fazla kaynak yönlendirmesi ve Çin hükümeti hakkındaki analizlerini geliştirmesi gerektiğini savundu.

Çin Amerikan ajanlarını çok kolay fark ediyor

CIA’daki bu yeni değişiklik kararı CIA istasyonlarının ve üslerinin tutuklanan, öldürülen veya çifte ajana dönüştürülen muhbirler hakkında çok gizli bir uyarı almasından sadece birkaç gün sonra geldi.

Teknolojik gelişmeler Çin’de istihbarat toplamayı çok zorlaştırdı. Yapay zeka tarafından desteklenen her yerde bulunan güvenlik kameraları ve yüz tanıma yazılımı, Çin’de takipten kaçmayı özellikle zorlaştırdı.

Çin muhbirleri yakaladı ve öldürdü

On yıl önce, Çin hükümeti CIA’in ülkedeki casusluk operasyonunu sistematik olarak dağıttı, muhbirler yakalandı veya öldürüldü. Bazı eski yetkililer bu durumdan Çin’e sır vermekten suçlu bulunan eski bir CIA yetkilisini suçladı. O zamandan beri, ajans ağlarını yeniden inşa etmeye çalıştı, ancak Çin hükümetinin insanların hareketlerini ve iletişimlerini takip etme gücü bu çabayı yavaşlattı.

Üst düzey bir CIA yetkilisi, yeni teknoloji merkezinin ajansın casusları tespit edebilecek yeni teknolojilerin önünde kalmasına yardımcı olacağını söyledi. Yetkili, son birkaç yıldır ajansın yeni teknolojik gelişmeleri ele almak ve memurları muhalif istihbarat servislerini küçümsememeye zorlamak için çalıştığını söyledi.

CIA jargonunda, ‘ticaret’ casusların düşman ajanlardan kaçmak, yeni kaynaklar bulmak ve onlarla güvenli bir şekilde iletişim kurmak için kullandıkları becerilerden biri. Çin gibi ülkelerin teknolojik gelişmeleri, ajansı ticari araçlarını güncellemeye ve geliştirmeye zorladı.

Değişiklikler aynı zamanda , Obama yönetiminin son yıllarında direktör olan John O. Brennan tarafından 2015 yılında üstlenilen CIA’in geniş çaplı yeniden yapılanmasını iyileştirmeye yönelik bir girişim olarak yorumlandı.

Eski CIA Direktörü Brennan, “CIA, her yeni yönetimin politika önceliklerine ve ayrıca gelişen küresel, ulusal güvenlik sorunları ve fırsatlarına uyum sağlamalıdır” dedi. Brennan özel merkez kurulmasını sonuna kadar hak eden Çin’in varlığını ve küresel emelleri ABD çıkarlarına ve uluslararası düzene en büyük meydan okuma olarak görüyor.

İran ve Kuzey Kore merkezlerinde değişiklik

Eski direktör Brennan’ın halefi, Başkan Donald J. Trump’ın ilk CIA direktörü olan Mike Pompeo tarafından iki değişiklik de geri alınmış durumda. Pompeo, Kuzey Kore ve İran’a odaklanan misyon merkezleri oluşturdu. Bu gruplar şimdi Orta Doğu ve Doğu Asya’ya odaklanan bölgesel merkezlere geri dönecek.

Üst düzey bir CIA yetkilisi, bağımsız İran ve Kuzey Kore merkezlerinin sona erdirilmesinin, ajansın bu ülkelerin önemine ilişkin görüşünde herhangi bir azalmayı veya oluşturdukları tehdidin azalmasını yansıtmadığını söyledi. 

CIA ayrıca daha fazla Çinli uzmanın yurtdışında çalışmasını istiyor. Çin’de çalışan ajans yetkililerinin sayısını artırmak mümkün olmasa da CIA, ajans görevlilerinin Pekin’in stratejilerini ve taktiklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için Asya’da ve dünyanın Çin’in aktif olduğu bölgelerde daha fazla analist konumlandırabilir.

CIA Direktörü Burns, ABD’nin büyük güç rekabetinin olduğu yeni bir çağda en zorlu jeopolitik sınavı Çin’e karşı vereceğini söyledi.

 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri