Ana SayfaDünyaKızlık zarı ameliyatları Hollanda'nın başına dert oldu!

Kızlık zarı ameliyatları Hollanda’nın başına dert oldu!

Avrupa’nın başta gelen ülkelerinden Hollanda, hızla artan kızlık zarı ameliyatlarını tartışmaya açtı. Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge’un hedefinde kızlık zarı ameliyatını kazanç kapısına çevirmiş olan klinikler var.

Yaşadıkları korku nedeniyle göçmen kadınların kendini yaptırmak zorunda hissettikleri kızlık zarı ameliyatını kazanç kapısı olarak gören klinikler Sağlık Bakanı’nın eleştirilerine hedef oldu. Ancak mesele bu kadar basit değil!

Yasaktan kadınlar zarar görecek

Sağlık Bakanı söz konusu ameliyatların yasaklanabileceğini savunurken ülkede faaliyet gösteren kadın örgütleri bu yasaktan zarar görecek olanların yine kadınlar olduğunu savunuyor.

BBC Türkçe Servisi’nin aktardığı bilgilere göre Hollanda’nın kamu yayıncılığı yapan televizyonu NOS, söz konusu kızlık zarı ameliyatlarının ülkedeki göçmen kadınlar arasında yaygın olduğunun altını çiziyor.

Bekaret evlilik için önemli

Göçmenler arasında evlilik öncesi bekarete önem verenler sadece Müslümanlar değil. Doğu Avrupalılar, Kıptiler, Asyalılar ve Hindu erkekler için de evlilik öncesi bekaret önemli.

Bakire olmayan göçmen kadınlar evlilik öncesinde bu ameliyatı olmak istiyor. Bu da Hollanda’da yeni bir sektör doğurdu. Önceden bu ameliyatlar hastanede gerçekleştirilirken kazancın kokusunu alanlar bunun için birçok klinik açmış durumda.

Ameliyat ticari kaygı gütmeyen kurumlarda 250 euroya yapılırken klinikler söz konusu ameliyat için bin eurodan fazla bir bedel istiyor.

Hollanda Sağlık Bakanı ameliyatların durdurulmasını istiyor

Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge önü alınamaz şekilde büyüyen kızlık zarı ameliyatlarının durdurulmasını istiyor. Ancak kadınların çoğu bu ameliyatı kendi istekleriyle (korkuyla da olsa) yaptıkları için bunu engellemek zor görünüyor.

Hollandalı hekimlerin de görüşü şu şekilde: Eğer kızın fiziki tehdide maruz kalma tehlikesi varsa, doktor olarak bir istisnada bulunabilmelisin.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz