Ana SayfaTürkiyeKKTC'de seçimler ikinci tura kaldı

KKTC’de seçimler ikinci tura kaldı

KKTC’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre ikinci tura kaldı

KKTC bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Ersin Tatar, seçimi önde götürdü. YSK’nın verdiği sonuçlara göre Başbakan Ersin Tatar yüzde 32,46 oy, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yüzde 29,57 oy aldı. İki adayda oyların yarısından bir fazlasını alamayınca seçimler ikinci tura kaldı. Gelecek Pazar, bugünkü seçimde en çok oyu alan iki aday tekrar yarışacak.

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası açılan sandıklardan oylar sayılmaya devam ediliyor. 580 sandık açıldı.

Sonuçlar şu şekilde:

Ersin Tatar: % 32.46

Mustafa Akıncı: %29.57

Tufan Erhürman: %21.68

Kudret Özersay: %5.73

Erhan Arıklı: %5.37

Serdar Denktaş: %4.37

Alpan Uz: %0.13

Mustafa Ulaş: %0.07

Ahmet Boran: %0.07

Arif S.Kırdağ: %0.27

Fuat Çiner: %0.30

Sandıklar kapandı

Kuzey Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Anayasa değişikliği referandumunda oy verme süresi doldu, sandıklar saat 18.00’de kapandı.

18 yaşını doldurmuş ve seçmen listelerinde yer alan 198 bin 867 vatandaşın ülke genelinde kurulan 738 sandıkta oy kullanma hakkına sahip olduğu seçim ve halkoylaması için bu sabah 08.00’de başlayan oy verme işlemi 17.00’de sona erdi.

Saat 17.00 itibarıyla ülke genelinde seçime katılım oranı yüzde 54.72 oldu. Saat 18.00 itibarıyla sandıklarda bekleyen seçmen olması halinde sandık kurulu başkanı tarafından sayım yapılarak oy kullanmalarına imkan verildi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim sonuçlarını değerlendirmeye başlıyor. İlk olarak sandık kurulları oy pusulalarının ayrımını yaparak cumhurbaşkanlığı ve halkoylaması pusulalarını ayıracak. Ardından cumhurbaşkanlığı seçimi pusulaları sayılacak ve oylar, YSK formlarına işlenerek YSK’ya telefonla veya Whatsapp hattından iletilecek. Ardından aynı işlem, halkoylaması için de yapılacak.

Kesin sonuçlar 22:00’de açıklanacak

YSK’nın, hem seçimin hem de halkoylamasının kesin olmayan sonuçlarını saat 22.00’ye kadar açıklaması bekleniyor.

Bugünkü seçimde, seçmenler 11 cumhurbaşkanı adayı arasından tercihini yaparak bir adaya oy verirken, Yüksek Mahkeme yargıçlarının halen 8 olan sayısını 16’ya çıkarmayı öngören Anayasa değişikliği için de “evet” veya “hayır” diyerek tercih belirtti.

Bir adayın Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için kullanılan geçerli oyların salt çoğunluğunu yani yarısından bir fazlasının onayını alması gerekiyor. Hiçbir adayın bu oy oranına ulaşamaması halinde, Cumhurbaşkanlığı seçimi önümüzdeki hafta Pazar günü, bugünkü seçimde en çok oyu alan iki aday arasında tekrarlanacak.

Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girebilmesi için de bugün kullanılan geçerli oyların salt çoğunluğundan “evet” çıkması gerekiyor. Aksi halde değişiklikler yürürlüğe girmeyecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kuzey Kıbrıs’ta bugün yapılan ve 7’si bağımsız, 4’ü partilerden toplam 11 adayın yarıştığı Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını açıklamaya başladı.

YSK’nın web sitesi üzerinden duyurduğu ilk sonuçlara göre, 583 sandık açıldı. 

Seçimler ikinci tura kaldı

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 50’nin üzerinde hiçbir aday oy alamayınca, seçimler ikinci tura kaldı.

Seçimlerin 18 Ekim’de yapılacak ikinci turunda, Başbakan Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak.

Ne yaşanmıştı?

KKTC’de koalisyon ortaklarından Halkın Partisi, Ulusal Birlik Partisi (UBP)-HP hükümetinden çekildiğini duyurmuştu. 

HP Genel Başkanı Yenal Senin, hükümetten çekilme kararı aldığını duyururken, “Yeni hükümet kurulana kadar sorumluluk bilinciyle hareket edeceğiz, memleketimize hayırlı olsun” demişti. 


Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,688TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri