Ana SayfaTürkiyeKoca’dan Çin aşısı açıklaması: Daha fazla talebimizi karşılayamadı, diğer aşıya bakacağız

Koca’dan Çin aşısı açıklaması: Daha fazla talebimizi karşılayamadı, diğer aşıya bakacağız

Sağlık Bakanı Koca, aşı ile ilgili kritik bir açıklamada bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin aşısı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çin’in daha fazla talep karşılamadığına vurgu yapan Koca, bulabildikleri diğer bir aşıyı da getireceklerini söyledi.

Koca, “Çin daha fazla talebimizi karşılayamadı. Aşısına güveniyor. Kendi ihtiyacını ve dış talebi yönettiğini söylüyor. Diğer aşılarla ilgili de işbirliğimiz devam ediyor. Bulabildiğimiz diğer aşıyı getirteceğiz. Ruhsatını almış bir aşı, başvuru sonrası Türkiye’de de test ve onaydan geçerse, eczaneden satışına izin verebiliriz. İnaktif aşı dışında uluslararası süreçlerden geçmiş diğer aşılara da erişim sağlanacak.” açıklamasını yaptı.

Bakan Koca, “Nüfusun en az yüzde 60’ının aşılanması gerekiyor. Bu durumda 50 milyon kişiyi en erken dönemde aşılamamız lazım. Erken dönemde dünyayla birlikte en yaygın aşılamayı yapan ülkelerden biri olacağız. Mart ayından bu yana hastalığı atlatanları da hesaba kattığımızda aşılama ve bağışıklık kazananlarla birlikte çok ciddi mesafe almış olacağız. Sağlık çalışanlarıyla birlikte önce ben aşı olacağım. Aşılanmayı herkese tavsiye edeceğiz.” diye konuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri