Ana SayfaTürkiyeKorkutan gerçek! Simit 5 lira olacak

Korkutan gerçek! Simit 5 lira olacak

Sonu gelmeyen zamlar, enflasyo ve döviz kuru derken un fiyatları tarihinin en yüksek zirvesine tırmanıyor. Uzmanlar simit fiyatlarının 5 lira olmasından endişe duyuyor.

Ekmek fiyatlarında yeni zam baskısı devam ederken, un ve susama gelen zamlar simit ve pastane ürünlerine de zam olarak yansıdı. 100 gram simit yüzde 30 zamlandı ve 3.5 TL oldu. Zam kararını alan İstanbul Un-İş Esnaf Sanaatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir ise, “Böyle giderse poğaça, açma, simit 5 TL’ye koşacak” dedi.

Kısa süre önce 2.5 TL’ye çıkan ekmek fiyatlarında yeni zam baskısı sürerken, İstanbul Un-İş Esnaf Sanaatkarlar Odası, dün itibarıyla simit ve pastane ürünlerine zam yaptı.

100 gram simit 3.5 liraya çıkarken, maliyet artışları sürerse beş ay sonra fiyatların 5 TL’yi bulacağı belirtildi.

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre; Gıda maliyetlerinin dolara endeksli ancak dolardan daha fazla arttığını söyleyen Özdemir, “Dolar yüzde 30 artınca gıda fiyatları yüzde 300 artıyor, bunu görmemiz lazım” dedi.

‘BİZ NASIL DAYANALIM?’

Unun fabrika çıkış fiyatının zammın yapıldığı gün 448 TL olduğunu söyleyen Özdemir, sadece simit değil poğaça gibi pastane ürünlerine de zam geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Biz iki yıldır simiti 2.5 TL’den satıyoruz, Bu sürede elektrikten doğalgaza, undan susama zam gelmeyen hiçbir şey kalmadı. Böyle giderse poğaça, açma, simit 5 TL’ye koşacak. Yağ, susam, pekmez, şeker, doğalgaz, elektrik, akaryakıt, peynir. Peynir tenekesi geçen yıl 170 TL’ydi, şu an 480 lira oldu. 10 kg katı margarin yağını 130 TL’ye alıyorduk, şu an 300 TL. Biz nasıl dayanalım?”

‘EKMEĞİN KİLOSU 14 TL OLMALI’

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ise ekmekte de esnafın talebinin karşılanmadığını söyledi ve zam taleplerini tekrarladı. Geçen ay alınan kararla 230 gram ekmeğin 2.50 TL’ye satıldığını hatırlatan Balcı, “Ekmeğin kilosu şu an 12 TL civarında, ama esnafı kurtarması için 14 TL olmalı” dedi.

UN VE SUSAM UÇUYOR

Un ve susam gibi ana gider kalemlerinde fiyatların iki saat arayla değiştiğine şahit olduğunu söyleyen bir simit satıcısı ise “315 TL’den fiyat aldığımız un aynı gün içinde iki saat sonra 360 TL’ye geldi. Stokçuluk başladı piyasada, artık bu fiyat artışına bir şekilde denetim gelmeli. 150 çuval un istedik elimizde o kadar yok 25 çuvalını gönderelim kalanı iki gün sonra dediler. iki gün sonra gelen 125 çuvalda toplam 6 bin TL fiyat farkı ödedik” yorumunu yaptı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri