Ana SayfaDünyaKorona aşısının fiyatı dudak uçuklattı

Korona aşısının fiyatı dudak uçuklattı

Korona aşı fiyatı dudak uçuklatan cinsten. Rusya 10 doların altında bir fiyat açıklamıştı. Ancak Çin'den koronavirüs aşısı için gelen bedel şaşkınlık yarattı.

Korona aşı fiyatı dudak uçuklatan cinsten. Rusya 10 doların altında bir fiyat açıklamıştı. Ancak Çin’den koronavirüs aşısı için gelen bedel şaşkınlık yarattı.

Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi, yeni tip koronavirüs aşı adayı Ad5-nCoV için patent onayı verdi. Yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi beklenen aşının 2 doz fiyatının 144 dolar (yaklaşık 1000 lira) olması bekleniyor

Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı aşı çalışmaları hızlandı. Askeri Tıp Bilimleri Akademisine bağlı CanSino Biologics ve Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen Ad5-nCoV aşı adayı Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi’nden patent onayı aldı.

Chen Wei ekibi tarafından geliştirilen aşı, Mart ayında Çin’de ilk klinik denemelere başlayan aşı olmuştu. Dünya çapında salgına karşı araştırılan 150 aşıdan biri olan Ad5-nCoV’un Haziran ayında diğer iki aşamayı tamamlayarak 3. faza geçtiği açıklanmıştı.

Aşı ne zaman hazır olacak?

Bir başka Çinli ilaç şirketi Sinopharm da korona virüs aşısının yıl sonuna kadar piyasaya sürülmeye hazır olacağını duyurdu. Şirketin yöneticisi Liu Jingzhen aşının 2 dozunun yaklaşık 144 dolara  (yaklaşık 1000 lira) mal olmasının beklendiği söyledi. Yaklaşık 1.4 milyarlık nüfusun hepsinin aşı yaptırmak zorunda olmadığını ifade eden Jingzhen, öğrencilerin ve şehirlerde çalışanların bu aşıyı yaptırması gerekeceğini ancak küçük nüfuslu kırsal bölgelerde yaşayanların aşı yaptırmak zorunda olmayacağını kaydetti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,691TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri