Ana SayfaTürkiyeKorona gölgesinde 23 Nisan

Korona gölgesinde 23 Nisan

23 Nisan trenleri koronavirüs salgınının gölgesinde de olsa kutlandı. Anıtkabir'i ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a minikler de eşlik etti.

23 Nisan trenleri koronavirüs salgınının gölgesinde de olsa kutlandı. Anıtkabir’i ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a minikler de eşlik etti.

Türkiye, korona tedbirleri gölgesinde 23 Nisan törenleri gerçekleştiriyor. İlk resmi tören Meclis’te düzenlendi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da beraberindeki heyet ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

TBMM’nin açılışının 101. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Meclis’teki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törende, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Selçuk’tan Anıtkabir ziyareti

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.

Selçuk başkanlığındaki heyet, Aslanlı Yol’dan yürüdü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı da okundu.

Selçuk, Misak-ı Milli Kulesi’nde Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Meclisimizin ilk Başkanı, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk. Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun 101. yıl dönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için 18 milyon öğrencim ve bir milyon öğretmenim adına huzurunuzdayım.

Milletimizin, hürriyetini kaybetmekle yüz yüze kaldığı, milli varlığının tehdit altında olduğu tarihi bir dönemeçte ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ diyerek kararlılıkla yol göstermeniz, milli iradeyi en üste koyarak yüce Meclisimizin kurulmasını sağlamanız tarihimizin en önemli vakalarındandır.”

Hürmetle anmalar sürecek

Selçuk, Atatürk’ün çocuk sevgisini insan sevgisinin temeline yerleştirdiğini ve çocuklara 23 Nisan’ı bir bayram olarak hediye ettiğini hatırlatarak, bu yüzden onların kendilerini değerli gördüğünü, geleceğe umutla baktığını ifade etti.

Çocukların bugün güçlüklerin karşısında yılmamaları gerektiğini Atatürk’ü örnek alarak idrak ettiğini ve güçlü bir vatan sevgisi ile geleceğe hazırlandığını vurgulayan Selçuk, şunları kaydetti:

“Bilmenizi isteriz ki bu milletin çocukları dünyadaki diğer çocuklardan eğitimin hiçbir alanında geri kalmayacak, bilimde ve teknolojide başarılar elde etmeye, daima göklere yani istikballerine umutla bakmaya devam edecek. Onlar sizi sadece 23 Nisanlarda değil, her gün hürmetle anmayı, işaret ettiğiniz evrensel ilkeler ve fikirler ışığında azimle yürümeyi sürdürecek. Bu vesileyle şehitlerimizi ve şahsınızda gazilerimizi minnetle anıyoruz. Ruhun şad olsun.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri