Ana SayfaTürkiyeKoronavirüs yasakları geri geliyor... 65 yaş üzerine yeni kısıtlama

Koronavirüs yasakları geri geliyor… 65 yaş üzerine yeni kısıtlama

65 yaş ve üzeri vatandaşlara koronavirüs tedbirleri kapsamında İzmir, Bolu, Tunceli, Balıkesir, Niğde, Konya Giresun ve Kilis'te de çeşitli yasaklar getirildi.

Son 24 saatte İzmir, Bolu, Tunceli, Balıkesir, Niğde, Konya Giresun ve Kilis’te 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ek yasaklar getirildi. 8 kentin daha listeye katılması ile koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yeni tedbir getirilen kent sayısı 30’a yükseldi.

65 yaş ve üzeri vatandaşlara Erzincan, Eskişehir, Mardin, Ordu, Kastamonu, Ankara, Bursa, Kütahya, Batman, Sivas, Manisa, Kırıkkale, Aksaray, Bartın, Elazığ, Kayseri, Şanlıurfa, Yalova, Siirt, Kahramanmaraş, Malatya ve Düzce’de çeşitli ek önlemler getirilmişti.

İzmir

İzmir’de 65 yaş ve üzerin vatandaşların kendi mahallelerine en yakın semt pazarı, market ve alışveriş merkezleri dışındaki yerleri kullanmaları yasaklandı.

Alışverişlerini sabah 10.00-12.00 saatleri dışında yapmaları, düğün, nişan, nikah gibi etkinliklere ve taziye ziyaretlerine (1. ve 2. derece yakınları hariç) katılmaları yasaklandı.

Asker uğurlama törenlerine katılmamaları yasaklandı.Toplu taşıma araçlarını 10.00-16.00 saatleri dışında kullanmaları yasaklandı.

Bolu

65 yaş ve üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların toplu ulaşım araçlarını kullanmaları yasaklandı. Sünnet düğünü, nişan, kına, düğün, taziye, cenaze namazı, pazaryerleri gibi insanların topluca bulundukları faaliyet ve sosyal aktivitelere katılmaları yasaklandı.

Öte yandan Abant ve Gölcük Tabiat Parkları ile Yedigöller Milli Parkı’na girişlerde HES kodu zorunluluğu ve kentte maskesini çıkartarak cadde ve sokaklarda ellerinde yemek yiyen ve sigara içen vatandaşlara da kısıtlama getirildi.

Tunceli

Tunceli’de 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların saat 10.00 ile 20.00 dışında sokağa çıkmaları yasak. Düğün, kına, nişan, sünnet, cenaze, taziye, mevlit vb. ziyaretlere (1. ve 2. derece yakınları hariç) katılmaları yasaklandı.

Balıkesir

Balıkesir’de 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların saat 10.00 ile 20.00 dışında sokağa çıkmaları yasak. Düğün, kına, nişan, sünnet, vb. etkinliklere (1. ve 2. derece yakınları hariç) katılmaları yasaklandı. Pazar yerlerine 16.00 – 20.00’ye girmeleri kısıtlandı.

Niğde

Niğde’de 65 yaş ve üzeri vatandaşların 08-00-20-00 saatleri dışında sokağa çıkmaları yasaklandı. 65 yaş ve üzeri ile 15 ve altındaki vatandaşların 1. derece yakını olmadığı takdirde düğün, nişan, sünnet düğünü, taziye, mevlit gibi programlara katılmamaları kısıtlandı. 12:00’dan sonra pazar yerlerine gitmeleri kısıtlandı.

Konya

Konya’da 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların 10:00 ile 20:00 saatleri dışında sokağa çıkmaları yasak.

Pazar yeri, AVM, piknik vb. alanlarında bulunmaları ve toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklandı.65 yaş üstü, 16 yaş altı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların (1. derece yakını olanlar hariç) sokak, köy ve kır düğünü gibi etkinliklere katılmaları yasaklandı.

Kilis

Kilis’te gelin ve damadın birinci ve ikinci derece yakınları haricinde (annesi, babası, kardeşi, anneannesi, babaannesi) 65 yaş ve üstü kişilerin, düğün, kına, nişan, nikah, sünnet merasimi etkinliklere katılmaları yasaklandı.

Giresun

Giresun’da 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların 07.00-10.00 ile 16.00-18.30 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklandı.

Akrabalarının dışında toplu merasimlere katılmaları kısıtlanan 65 yaş üstü vatandaşlar akraba merasimlerinde ise en fazla 1 saat kalabilecek. Pazaryeri, AVM gibi toplu alışveriş mekanlarına da saat 16.00-18.00 arasında girişleri sınırlandırıldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri