Ana SayfaTürkiyeKoronavirüsü ilk keşfeden doktor hayatını kaybetti

Koronavirüsü ilk keşfeden doktor hayatını kaybetti

Dünyayı tehdit eden koronavirüsü ilk fark eden Çinli doktor Li Wenliang, koronavirüs bulaşması sebebiyle yaşamını yitirdi.

Koronavirüsün görülmeye başladığı Vuhan kentindeki hastanede çalışan Li Wenliang, 2003 yılında dünya çapında bir salgına yol açan SARS virüsüne benzettiği yeni vakaları Aralık ayında fark etti. Bu vakalar, koronavirüs nedeniyle hastanede karantinada tutuluyordu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, 30 Aralık’ta Dr. Li meslektaşlarıyla iletişim halinde olduğu bir sosyal medya grubuna salgınla ilgili bir mesaj gönderdi ve hastalığın bulaşmaması için koruyucu giysi giymelerini önerdi.

DOKTOR Lİ’YE DE KORONAVİRÜS BULAŞTI

Dr. Li, önce birkaç kez koronavirüs testini kendine uyguladığını ancak tümünün negatif çıktığını, kendisinde virüs bulunamadığını söyledi. 30 Ocak’taki blogunda ise “Bugün nükleik asit testi pozitif çıktı, ortalık sakinleşti, sonunda teşhis kondu” diye yazdı. Bu paylaşımı binlerce yorum ve destek mesajı aldı.

Bir çocuk babası olan, ikinci çocuğunu bekleyen Dr. Li Wenliang’ın, koronavirüs nedeniyle 34 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri