Ana SayfaTürkiyeKötü yakalandı! Abdulkadir Selvi'nin U dönüşleri

Kötü yakalandı! Abdulkadir Selvi’nin U dönüşleri

AK Parti’nin kuklasına dönüşen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, erken seçim konusunda yine kendi kendiyle ters düştü.

Hürryet yazarı Selvi, erken seçim olmayacak dedi. Ancak aynı Selvi 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği erken seçimlerinden önce de ‘olmayacak’ demişti.

AK Parti ve MHP’nin üzerinde çalıştığı seçim ve siyasi partiler yasasıyla ilgili siyasi kulislerde dolaşan bir iddiayı, hükümete yakın Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi köşesine taşıdı. Selvi, yazısında seçim kanundaki değişikliklerin “ne zaman Meclise geleceği” üzerinden ‘erken seçim’ hesabı yaptı.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği erken seçimlerinden önce de Selvi, ‘olmayacak’ diye yazmıştı.

Bahçeli’nin çağrısı ile seçim kararı alınınca Selvi bu sefer de, “Erdoğan erken seçim kararını nasıl aldı?” başlıklı bir yazı kaleme almıştı 19 Nisan 2018’de.

Yazısında Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan her defasında seçimlerin zamanında yapılmasını istiyordu. “Seçim meçim yok” diyerek erken seçime karşı çıkıyordu. Peki ne oldu da 3 ay içinde seçimlere gidilmesi kararı alındı?” diyerek eski yazılarına sünger çekmişti.

Selvi’nin bugünkü yazısından, “Erken seçim tahminlerini etkileyecek söylenti” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

Muhalefetin 2022 yılı kasım-aralık beklentisi daha çok iktidarın seçim yasasını ekimde Meclis’e sunup, en geç kasım ayında çıkarmasına dayanıyor. Kasımda çıkarsa üzerine 1 yıl koy, 2022 yılı kasım ayı demektir.

Meclis kapalı, 1 Ekim’de açılacak ancak Meclis kulisleri yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Orada konuşulanlara göre Cumhur İttifakı seçim yasasında yapılacak olan değişiklikleri Meclis’e sunma konusunda aceleci olmayacak. Kasım sonu itibarıyla Meclis’te bütçe görüşmeleri başlayacak. Aralık ayında devam edecek. Seçim yasasındaki değişiklikler bütçe görüşmelerinden sonra Meclis’e sunulursa 2021 yılı içinde Meclis’ten geçme şansı kalmıyor. Bütçeden sonra Meclis tatile giriyor. O zaman 2022 yılına girilecek. 2022 yılının başlarında seçim yasasının Meclis’ten geçmesi ise seçimlerin 2023 yılı ilk üç ayında yapılmayacağı anlamına geliyor. Zaten ondan sonra haziran ayında seçim var, birkaç ay öne alınır mı bilmem ama alınsa dahi o erken seçim olmaz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri