Ana SayfaTürkiyeKülliye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan için Anoten kutsama duası

Külliye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan için Anoten kutsama duası

Yahudi toplumu hahamlar ittifakı üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan için Külliye’de Anoten kutsama duası okudu. Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı üyelerini kabul etmişti. Toplantının ardından Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı; Hahamlar, Külliye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anoten kutsama duası okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı üyelerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da hazır bulunduğu görüşmeye İstanbul, Kuzey Kıbrıs, Azerbaycan, İran, Özbekistan, Arnavutluk, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Uganda ve Rusya’dan Hahambaşı ve hahamlar katılmıştı.

Toplantı sonrasında Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anoten kutsama duası okundu.

ANOTEN KUTSAMA NE DEMEK?

Anoten ya da Ha-noten Türkiye Yahudileri tarafından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı kutsama duasıdır. Anoten Duası, 15 yy’dan sonra (1492) İspanya’dan kaçan Sefarad Yahudileri’ne kapılarını açan Osmanlı Devleti’ne bir şükran ve medyunluk duygusu içinde yazılmış bir duadır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,696TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri