Ana SayfaTürkiye'Kürdistan'lı konuşmalar, açılım süreci, Öcalan'ın tarafsızlık çağrısı ve İstanbul seçimi

‘Kürdistan’lı konuşmalar, açılım süreci, Öcalan’ın tarafsızlık çağrısı ve İstanbul seçimi

İstanbul seçimine çok kısa bir süre kala siyasi hava birden değişti. Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da “Kürdistan”dan bahsetmesi, terör örgütünü “PeKeKe” diye anması, yeni açılım süreci olur mu sorularının sorulması İstanbul’daki Kürt oylarının önemini/gücünü bir kez daha siyasetin gündemine oturttu. Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun TRT Haber’de Selahattin Demirtaş’ın kendisine destek açıklamasına teşekkürü, HDP’li seçmenleri kucaklayan sözler sarf etmesi de son günlerin dikkat çeken gelişmelerinden biri oldu.

Bu arada dünkü bir gelişme daha ilginç bir boyut kattı bu tartışmalara: Gazeteci Mehmet Sanrı içerisinde ‘Kürdistan’ ifadesi geçen bir konuşmayı paylaştığı için yargılandığı davada beraat etti. Sanrı’nın beraatı kadar mahkemede avukatı Pınar Bayram’ın savunmasındaki bir ifade ilgili çevrelerde dikkatle not edildi. Zira avukat Bayram karar duruşmasında, Binali Yıldırım’ın konuşmasını örnek göstererek, “Yakın tarihte başbakanlık yapan kişi de aynı kelimeyi kullanmıştır” diye savunma yaptı. Karar’ın haberine göre, mahkeme heyeti de, Kürdistan ifadesinin “Üst düzey yöneticiler tarafından da kullandığına” dikkat çekerek gazeteci Sanrı’nın beraatına karar verdi.

Kürtleri ve Kürt seçmenini siyasi gündemin merkezine çeken iki açıklama daha: HDP eş genel başkanı Sezai Temelli, “AKP fabrika ayarlarına dönse bile yeni bir açılım süreci olmaz” diye kestirip attı. Son açıklamayı ise terör örgütü PKK’nın başı Abdullah Öcalan yaptı ve İstanbullu seçmenlerin seçimde tarafsız kalmalarını istedi!

Şimdi soru şu: Yeni bir açılım süreci var mı yok mu? AA’nın duyurduğu Öcalan’a atfedilen açıklamanın gerekçesi nedir? Öcalan’ın açıklaması Yıldırım’a mı, İmamoğlu’na mı yarayacak?

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz