Ana SayfaDünyaKuveyt'te tarihi an! Ezan koronavirüs nedeniyle değiştirilerek okundu

Kuveyt’te tarihi an! Ezan koronavirüs nedeniyle değiştirilerek okundu

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs tehlikesi Kuveyt’te namaza çağrı olan ezanı da etikledi. Camilerin geçici olarak kapatıldığı Kuveyt’te ‘haydi namaza’ çağrısı, ‘namazı evinizde kılın’ olarak değiştirildi. Bu durum çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi.

Kuveyt’teki camiler geçici olarak kapatıldı. 200 kişinin korona virüsünden etkilendiği Kuveyt’te, ‘haydi namaza’ çağrısı, ‘namazı evinizde kılın’ olarak değiştirildi.

Kuveyt Evkaf ve İslam İşleri Bakanlığı, toplu namazların iptal edildiğini açıkladı. Müezzinlerin ezan okumaya devam edeceği ancak ezanda ‘haydi namaza’ çağrısının değiştirileceği belirtildi.

Ezanda, ‘hayya alas-salah’ (haydi namaza) bölümü ‘al-salatu fi buyutikum’ (namazı evinizde kılın) olarak değiştirildi. Bakanlık, bu değişikliğin bir sonraki duyuruya kadar devam edeceğini duyurdu.

İhsan Eliaçık: Sorun olmaz ama şekli yanlış

Müezzinin bu ifadeleri hakkında İlahiyatçı İhsan Eliaçık, değerlendirmede bulundu.

Eliaçık, bunun dini açından bir sorun teşkil etmeyeceğini ancak müezzinin ifadelerinin yanlış olduğu ifade etti. Eliaçık, “Hayaalessalah ve Hayaalelfelah yerine sallu fi hanikum yani namazı hanenizde, yerinizde kılın diyor. Ezanın sonunu da zor getiriyor. Üzüntüsünden son cümleyi ağlamaklı söylüyor. Sorun olmaz ama şekli yanlış. Hiç ezan okumadan minare hoparlöründen direkt camide namaz kılınmayacaktır, namazınızı evinizde kılın diye ilan edebilirdi” diye konuştu. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri