Ana SayfaTürkiyeLe Monde bile rahatsız! Macron'un tuhaf Türkiye saplantısı

Le Monde bile rahatsız! Macron’un tuhaf Türkiye saplantısı

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, yayınladığı Macron analiziyle dikkat çekti. Gazete Fransa Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’yi tuhaf bir saplantıya dönüştürdüğünü savundu.

Fransa’nın en önemli gazetelerinden Le Monde’nin internet sitesinde, birinci sayfadan yer verilen “Fransa’nın Mağrip’te Türkiye’ye Garip Takıntısı” adındaki makalede, “Macron, Erdoğan’a çok fazla odaklanarak, Mağrip’teki Fransız etkisine yönelik en ciddi tehditlerin daha çok Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden geldiğini unutuyor” ifadeleri yer aldı.

‘ERDOĞAN’A ÇOK FAZLA ODAKLANARAK ASIL TEHLİKELERİ GÖRMÜYOR’

Orta Doğu uzmanı tarihçi Jean Pierre Filiu tarafından yazılan makalede, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Paris ve Cezayir arasında gerginlik yaratan “Türkler tarafından taşınan dezenformasyon ve propagandayla Cezayir iktidarının tarihi yeniden yazdığı, Fransız sömürgesinden önce bir Cezayir halkı olduğundan söz edilemeyeceği ve Cezayirlilerin Osmanlı sömürgesini unutarak, yalnızca Fransa’ya saldırdığı” sözlerine de yer verildi.

Amerika’nın Sesi’nden Arzu Çakır’ın aktardığına göre; makalede, Fransa’nın karikatür krizi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa’ya dönük “karalama kampanyasından ve Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecit Tebounne ile Ankara arasındaki yakın ilişkiden endişe duymasının meşru olabileceğini”, ancak, “Erdoğan’a çok fazla odaklanarak, Mağrip’teki asıl tehlikeleri görmeme hatasına düştüğü” belirtildi.

Mağrip; günümüzde Tunus, Cezayir, Fas ve Batı Sahra’yı içeren bölge olarak tanımlanıyor.

‘CEZAYİR’İN ANA MÜTTEFİKİ RUSYA’

Cezayir yönetiminin askeri alanda en büyük müttefikinin Rusya olduğuna dikkat çekilen makalede, “Fransız cumhurbaşkanının, böyle bir sistemin ana müttefiki olan Rusya’dan hiç bahsetmeden Cezayir’de Fransız karşıtı, rant üzerine inşa edilmiş siyasi-askeri sistemi kınadığını duymak paradoksaldır. Rus paralı askerlerine başvurmayı düşündüklerinde Malili yetkilileri kınamaktan çekinmeyen Macron’un Cezayir’deki sessizliği daha da rahatsız edici” ifadeleri yer aldı.

‘BAE İNTİKAM İSTİYOR’

Fransa’nın, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) veliaht prensi, ancak fiili yöneticisi Muhammed Ben Zayed ile yakınlığını, hatta ortaklığını kolayca sergilediği belirtilen yazıda, Hafter’i desteklediği için Libya’da hezimete uğrayan Emirlik liderinin, “Tunus’taki demokratik deneyi sabote ederek intikam almak” istediği dile getiriliyor. Tunus Cumhurbaşkanı Kais Sayed’in Temmuz ayında anayasal süreci “askıya alma” kararında Mısır ve Emirlik’in büyük rol oynadığı öne sürülüyor. Cezayir ve Tunus arasındaki gerginliğin de arkasında BAE’nin rol oynadığı savunuluyor.

Makale, “Umalım ki, Macron’un Cezayir rejimine yönelik kısa süre önce gösterdiği anlayış, Birleşik Arap Emirlikleri’nin bölgedeki planlarının hedefindeki ülkeler için de gelir. Aksi takdirde, Fransa-Mağrip ilişkileri, Türkiye’nin sebep olmadığı ancak doğal olarak faydalanacağı, artan bir türbülans alanına girecektir” tespitiyle sona eriyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri