Ana SayfaDünyaLukaşenko: Devlet başkanlığı koltuğunda biraz fazla oturdum ama Belarus'u sadece ben koruyabilirim

Lukaşenko: Devlet başkanlığı koltuğunda biraz fazla oturdum ama Belarus’u sadece ben koruyabilirim

26 yıldır görevde olan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesinde giderek artan gerilime ilişkin ilginç bir açıklamada bulundu

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko resmi konutunda, RT televizyonu ve Rossiya Segodnya haber ajansının Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan ile Rossiya 1 televizyonu programcısı Yevgeniy Rojkov’un aralarında yer aldığı Rus gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Lukaşenko kendisine yöneltilen bir soru karşısında, “Evet, belki de devlet başkanlığı koltuğunda biraz fazla uzun oturdum. Belki yüzümü sadece televizyonlarda görmekle kalmıyorlar, beni aynı zamanda ütülerin ve su ısıtıcıların üstünde dahi görebiliyorlar. Fakat şu anda Belarus’u sadece ben koruyabilirim” yanıtını verdi.

Her şeyi öylece bırakmayacağım

“Öylece gitmeyeceğim” diye devam eden Belarus lideri, “Yarım yüzyıl boyunca Belarus’u geliştirdim. Her şeyi öylece bırakmayacağım. Ayrıca eğer gidersem destekçilerimi katledecekler” dedi.

Diğer taraftan Lukaşenko, Belarus’u kimden koruması gerektiğinin detayına inmedi. Fakat daha önce Belarus’taki muhaliflere açıktan destek veren Batılı güçleri ülkesinde renkli devrim gerçekleştirmek istemekle suçlamıştı.

Erken seçime şartlı yeşil ışık

Bunun yanında Lukaşenko ülkesinin anayasasında reformlar yapılmasına karşı olmadığını, anayasal refomların ardından da erken devlet başkanlığı seçimleri düzenlenmesi olasılığını dışlamadığını kaydetti.

Belarus Devlet Başkanı hazirandaki bir açıklamasında yeni bir anayasa hazırlamanın iki yıl alabileceğini söylemişti.

Lukaşenko bir başka soru karşısında, seçimlerde rakibi olan popüler aday Svetlana Tihanovskaya’nın destekçilerinin oluşturduğu koordinasyon konseyi ile diyalog içerisine girmeyeceğini söyledi.

Belarus lideri bunun nedenini ise koordinasyon konseyinde yer alan ‘insanların kimler olduğunu bilmemesiyle’ açıkladı.

2015 Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Belaruslu yazar Svetlana Aleksiyeviç’in de yönetim kurulunda yer aldığı koordinasyon konseyi, ülkede yeni seçimler düzenlenmesi ve bunun neticesinde iktidarın barışçıl bir biçimde değişmesi amacıyla kurulmuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,686TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri