Ana SayfaTürkiyeMahkemeden Şehir Üniversitesi için hukuka ve içtihatlara aykırı şok karar! Bu kararın...

Mahkemeden Şehir Üniversitesi için hukuka ve içtihatlara aykırı şok karar! Bu kararın tarihte benzeri yok

İstanbul Şehir Üniversitesi’ne yönelik Halkbank tarafından aldırılan tedbir kararlarına itiraza ilişkin karar duruşması, bugün, yani 8 Kasım 2019’da Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. 18. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde yapılan duruşmada Mahkeme Heyeti, daha önce hiçbir içtihatta bulunmayan gerekçelere dayanarak tedbirin kısmen kaldırılmasına karar verdi.

Karar, hukukçular tarafından açıkça hukuka, mevzuata ve içtihata aykırı bulundu. İşte hukuka aykırılığın sebepleri:

Mahkeme kararına göre, hakkında herhangi bir uyuşmazlık olmayan bazı taşınmazlar bile hukuka aykırı olarak tedbir kapsamında bırakılmış oldu. Böylece, kısmen tedbirin kaldırılmasına karar verilmiş olmasına rağmen, hakkındaki tedbir kaldırılan taşınmazın değeri düşük olduğu için, Şehir Üniversitesi mağduriyeti devam ediyor.

Mahkemenin verdiği kararın açıkça hukuka aykırı olmasının diğer bir sebebi ise alacak limiti ile teminat limiti arasındaki fark oldu. Halkbank tarafından öne sürülen yaklaşık 400 Milyon TL alacağa karşılık, İstanbul Şehir Üniversitesi yaklaşık 1.2 Milyar TL teminat göstererek, bu alacağı karşılama gücünün 3 katına sahip olduğunu ortaya koydu.

Duruşma sırasında gerek Mahkeme’nin, gerek Şehir Üniversitesi’nin beyanlarından, dosyadaki ekspertiz raporununun hukuka aykırı olduğu anlaşıldı. Şehir Üniversitesi dilekçesinde raporun hukuka aykırı olarak uzman olmayan kişilerce hazırlandığını, bunun bir suç teşkil ettiğini ve Mahkeme’nin suç duyurusunda bulunması gerektiğini ifade etti. Şehir Üniversitesi, raporu hazırlayanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

Hakkında hiç bir uyuşmazlık olmayan taşınmazlara tedbir konması ve alacağın çok üstünde teminat gösterilmesine rağmen, Mahkeme’nin Şehir Üniversitesi’nin taleplerini reddetmesi, akla meselenin siyasi arka planını getirdi.

Şehir Üniversitesi için hukuki süreç sona ermiş değil. Mahkeme’nin pazartesi günü gerekçeli kararı açıklaması bekleniyor. Gerekçeli kararın açıklanması üzerine İstanbul Şehir Üniversitesi Bölge Adliye Mahkemesi’nde bu karara itiraz edecek.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz