Ana SayfaTürkiyeMahmut Övür: AK Parti sorun üreten sistemi değiştiren birçok reforma imza attı

Mahmut Övür: AK Parti sorun üreten sistemi değiştiren birçok reforma imza attı

Sabah yazarı Mahmut Övür, “Bu ülkede, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana, yargı meselesine hep ideolojik bir araç gözüyle bakıldığı için gerçek anlamda adalet üretilemedi” ifadelerini kullandı. Sabah köşe yazarı Övür, yargının işleyiş biçimini ve adalette yaşanan bazı reformları anlatan bir yazı kaleme aldı.

Sabah yazarı Mahmut Övür “Yargı reformu ve hukukçularımız” başlıklı yazısında, AK parti Hükümeti’nin yargının işleyişinde ki sorun üreten sistemi değiştiren birçok reforma imza attığını vurguladı. Yargıda ki tahribatın bir sebebinin de FETÖ’cü yapılanma olduğunu belirten Övür’e göre, şimdi büyük oranda bu kuşatmadan arınan bir sürecin içindeyiz ve yargı konusunda ortak bir noktada buluşma şansımız yüksek. Övür, Yargı reformu paketinin tam da böyle bir sürecin ürünü olduğunu söyledi.

Mahmut Övür’ün yazısının bir kısmı şu şekilde:

Bu ülkede, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana, yargı meselesine hep ideolojik bir araç gözüyle bakıldığı için gerçek anlamda adalet üretilemedi.

Bunun bedelini de solundan sağına, dindarından Alevi’sine, Türk’ünden Kürt’üne, başbakanından sıradan vatandaşına toplumun her kesimi ağır biçimde ödedi. Yaralı bir topluma döndük.

Halen ideolojik saplantılar olsa da geldiğimiz yer, artık bu gidişe bir son nokta koyma zamanıdır. Aslında AK Parti, son 17 yılda ceza yasasından, ticaret kanununa, istinaf mahkemelerinden yüksek yargının işleyişine “sorun üreten” bu sistemi değiştiren çok sayıda reforma imza attı. Ancak yetmedi.

Yetmedi çünkü aynı zaman diliminde hem eski vesayet sisteminin direnciyle karşılaştı, hem de onun yerini alan FETÖ’cü yapılanmanın derin tahribatı yaşandı.

Şimdi büyük oranda bu kuşatmadan arınan bir sürecin içindeyiz ve yargı konusunda ortak bir noktada buluşma şansımız yüksek.

Önceki gün Başkan Erdoğan’ın açıkladığı “Yargı Reformu Stratejisi” tam da böyle bir sürecin ürünü…

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve başta Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu, Dışişleri Bakanlığı, ilgili bakanlıklar olmak üzere Barolar Birliği, üniversiteler ve diğer hukuk kurumlarıyla görüşerek, bu coğrafyanın değerleriyle evrensel değerleri buluşturan ve deyim yerindeyse kanayan yargı yarasına neşter vuran bir manifesto ortaya çıkartmış.

Başkan Erdoğan, önce şu temel tespitin altını çiziyor:

“Bu belge güven veren ve erişilebilir bir adalet vizyonuyla hazırlanmıştır.

Amacımız tüm kurumlarımızın mülkiyet hakkına, salahiyet hürriyetine, hukuki güvenliğe, ifade özgürlüğüne ve özgürlükleri kısıtlayan diğer tüm uygulamalara karşı duyarlı olmalarını sağlamaktır.” Sonra da asıl hedefin ne olduğunu açıklıyor:

“Yargı reformu belgesi, içerdiği birçok amaç ve hedefle hem vatandaşlarımızın sisteme duydukları güveni artıracak hem de daha öngörülebilir bir yatırım ortamının oluşmasına yardımcı olacaktır.” Yatırımla hukuk arasındaki ilişkinin ne kadar önemli olduğunu son dönemde çok daha sıcak yaşadık. Bu yaklaşım hukukun sadece bireysel arayışlarımızla değil toplumsal beklentilerimizle de ilgili olduğunu gösteriyor.

Haber: Öznur Demir

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz