Ana SayfaTürkiyeMahmut Övür: Bu ittifak yüzünden CHP'nin adı öne çıkmıyor

Mahmut Övür: Bu ittifak yüzünden CHP’nin adı öne çıkmıyor

Sabah yazarı Mahmut Övür, 23 Haziran İstanbul seçimlerinde CHP-HDP ittifakının eskisi gibi olamayacağı ile ilgili bir yazı kaleme aldı. 

Sabah yazarı Mahmut Övür, “CHP-HDP ittifakı sarsılıyor” başlıklı yazısında CHP-HDP ittifakını, AKP karşıtlığı dışında ayakta tutan hiçbir siyasi ilkenin olmadığını savundu. Bu ilkesizlik yüzünden CHP’nin adının öne çıkartılmadığını belirten Övür’e göre, Ekrem İmamoğlu suya sabuna dokunmadan siyaset yapıyor. 

Mahmut Övür’ün yazısının bir kısmı şu şekilde:

23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçimlerine tam 33 gün var. Siyaset için uzun bir süre ve çok şey değişebilir. En başta da 31 Mart’ta CHP’nin siyaset mühendisliğiyle oluşturduğu ve bazı muhafazakar siyasi aktörlerin de destek verdiği CHP-İP ve HDP ittifakı eski haliyle sürmeyebilir.

Bu şaşırtıcı değil çünkü AK Parti karşıtlığı dışında bu ittifakı bir arada tutan hiçbir siyasi ilke yok. Bu ilkesizlik yüzünden CHP adı öne çıkartılmıyor, Canan Kaftancıoğlu gibi toplumu irite edici siyasi aktörler sahadan uzak tutuluyor ve parlatılan Ekrem İmamoğlu suya sabuna dokunmayan “sevgi pıtırcıkları” siyaseti izliyor, o kadar… İmamoğlu, bazen ipin ucunu kaçırsa da açık ve net Türkiye’nin temel siyasi sorunlarına ilişkin tek kelime etmiyor. Edemez de çünkü birini memnun etse öteki ayağa kalkacak.

Ortada yapay bir ittifak var ve bu da o ittifakın her an dağılabileceğini gösteriyor.

Bunun ipuçlarını şimdiden görmeye başladık bile. Konjonktürel her fırsatı, siyasi pazarlığa çevirme konusunda mahir olan HDP ve çevresinde, şimdi çok yoğun biçimde “AK Parti’ye mi oy verelim yoksa CHP’ye mi?” tartışması yapılıyor.

Haber: Hatice Çakmakçı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,708TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz