Ana SayfaTürkiyeMahmut Övür pür dikkat Ali Babacan ile Davutoğlu'nun hamlelerini takip ediyor

Mahmut Övür pür dikkat Ali Babacan ile Davutoğlu’nun hamlelerini takip ediyor

Sabah yazarı Mahmut Övür bugün köşesine yeni parti iddialarını taşıdı. “AK Parti çevresinde yeni parti söylemi ilgi çekmediği gibi geleceğe ilişkin bir kaygı da yok.” diye yazan Mahmut Övür’e göre Ali Baban ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partilere yer yok:

Optimar araştırma şirketinin 13 Temmuz-15 Temmuz arasında 26 ilde yaptığı ankette, yeni parti arayışlarına toplumun nasıl baktığı ve hangi partilerde arayış olduğu ortaya konuyor.

Araştırmada; “Sizce yeni bir partiye ihtiyaç var mı?” sorusuna katılımcılarınyüzde 67.7‘si ‘Hayır’ cevabı veriyor. ‘Evet’diyenlerin oranı ise yüzde 17.7.

Bu durum geçen yıla ve bu yılın başlarına göre çok değişmiş. Bir yıl önce yeni parti isteyenlerin oranı yüzde 30-35 civarındayken bugün bu oran yarı yarıya inmiş durumda.

Bu sonuçların asıl ilginç yanı, yeni parti arayışının bazı partilerde yoğunlaşması… Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir bunu şöyle açıklıyor:

“Yeni parti kurulmasını isteyen seçmen İyi Parti ve HDP içinde çok daha fazla. Bu iki partide yeni parti arayanların oranı yüzde 35’in üstünde… CHP’de yüzde 27 AK Parti’de ise yüzde 5. Araştırmada ortaya çıkan ilginç bir noktada CHP’lilerin yüzde 67’sinin aday olması halinde Muharrem İnce’ye oy vereceğini söylüyor olması.”

Bu tabloda Ali Babacan veya Ahmet Davutoğlu‘nun kuracakları söylenen partilerepek yer yok gibi. Siyaset kulislerindeözellikle Babacan ve çevresinin bu araştırmalarıgördükten sonra parti kurmayı “erteledikleri” söyleniyor.

Araştırmada her ikisine de yakın oranlarda destek veriliyor ve destek verenler büyük oranda CHP, İP, Saadet Partisi ve küçük partilerin seçmeninden. AK Parti seçmeni ise her iki isme de çok düşük destek veriyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz