Ana SayfaTürkiyeMaltepe'deki çöp krizine İBB müdahale etti

Maltepe’deki çöp krizine İBB müdahale etti

İBB, Maltepe Belediyesi işçilerinin grevi dolayısıyla ilçede toplanmayan çöpleri toplamaya başladı

Temizlik işçilerinin grevi nedeniyle Maltepe’de biriken çöplere İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) müdahale etti.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şubesi, CHP’li Maltepe Belediyesi’yle altı aydır yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 23 Şubat’ta greve başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Temizlik ve çöp toplanmamasıyla ilgili İBB’ye çok sayıda şikayet iletildiği”ni aktarırken, “Pandemi döneminde temizlik koşullarının taşıdığı hayati önem nedeniyle, bu şikayetlere İBB’nin kayıtsız kalması, toplum sağlığı açısından mümkün değildir. Bu sebeple, grev hakkına saygı duymakla birlikte, Maltepe’de toplum sağlığını tehdit eden unsurlar İBB iştiraki İSTAÇ marifetiyle toplanmaktadır” denildi.

Anayasanın 56. maddesine atıf yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Herkes sağlıklı yaşama hakkına sahip

“Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Anayasa da yer alan hükümler devlete ve vatandaşa birer tavsiye değil, uyulması zorunlu, müeyyideye bağlanmış en üst hiyerarşik kurallar bütünüdür.

Büyükşehir sınırları içinde çevrenin korunması genel yetkisi 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. Maddesinin (i) bendi uyarınca Büyükşehir Belediyesine verilmiştir. Yine,1593 Sayılı Hıfzıssıha Kanunu’nun çeşitli maddeleri, çevre ve toplum sağlığının korunması konusunda belediyeleri yetkili kılmaktadır.

İBB çöplerin toplanmasına katkı sağlayacak

Bu çerçevede; grev nedeniyle Maltepe ilçesinde toplanmadığı için, çevre sağlığına zarar veren ve salgın hastalık üreme ve yayma riski taşıyan çöplerin toplanmasına, Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda bulunan ana arterler ve meydanlar öncelikli olmak üzere, katkı sağlanmaktadır.”

Bazı çevrelerce İBB’ye yönelik ‘grev kırıcı’ yakıştırmasının yapıldığı ifade edilen açıklama şöyle devam etti:

“Bu yakıştırmanın içinde bulunduğumuz salgın ortamı şartlarında kabul edilmesi mümkün değildir. Bu yakıştırmayı, İBB ailesi olarak sözün sahiplerine iade ediyoruz.

Maltepe Belediyesi’nin temizlik işçilerinin hak ettiği ücreti alması konusunda da ilgili kurumla İBB olarak görüşmelerimiz devam etmektedir.

Arzumuz, bir an evvel bu grevin tarafları memnun edecek şekilde sona ermesidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçe ya da parti farkı gözetmeksizin, toplumun genelini ilgilendiren sorunlara her yerde güçlü bir şekilde müdahale etmeye devam edecektir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri