Ana SayfaTürkiyeMardin Kızıltepe'ye kayyum atandı

Mardin Kızıltepe’ye kayyum atandı

Mardin’in Kızıltepe ilçesine kaymakam Hüseyin Çam kayyum olarak atandı. Geçirdiği soruşturmalar nedeniyle HDP’li Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Yerine kayyım atanan Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanı, belediye binasına girmeye çalışırken polis memurları tarafından durduruldu. Halkın oylarıyla seçildiğini ve yasa dışı hiçbir şey yapmadığını söyleyen Yılmaz, polis memurundan bu talimatı veren kişilerin gelmesini istedi. Polis memuru ise “zamanı gelince onlar da gelir” diyerek yanıt verdi.

Kızıltepe Belediyesi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada “Belediyemize kayyım atandı: Resmi tebligat belediye başkanımıza verilmiyor” ifadeleri yer aldı.

Mardin Valiliği’nden açıklama

Mardin Valiliğinden yapılan açıklamada, Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz hakkında, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 2014/111 Esas sayılı kovuşturma dosyası kapsamında “Silahlı Terör Örgütü’ne Üye Olma” suçundan yargılamasının, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının 2019/1642 sayılı soruşturma dosyası kapsamında “Silahlı Terör Örgütü’ne Üye Olma” suçu ve yine Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının 2019/8289 sayılı soruşturma dosyası kapsamında “Silahlı Terör Örgütü’ne Üye Olma” suçundan soruşturmasının devam ettiği belirtildi. Açıklamada, “İlimiz Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47. maddelerine istinaden Bakanlığımızın 3 Kasım 2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış, Belediye Kanununun 45. ve 46. maddeleri kapsamında Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam Kızıltepe Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir” denildi. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,693TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz