Ana SayfaTürkiyeMeclis'te ramazanda su içme tartışması

Meclis’te ramazanda su içme tartışması

Su içen CHP’liye destek olan Tuma Çelik kimdir? Meclis kürsüsünde ramazan günü su içen Tufan Köse’ye destek HDP’li Tuma Çelik’ten geldi. İşte Tuma Çelik kimdir sorusunun detayları.

Her yıl olduğu üzre bu yıl da Meclis’te bir ramazan tartışması yaşandı. Dün Meclis Genel Kurulu’nda CHP’li Tufan Köse su içinde AK Parti’li İmran Kılıç’tan uyarı gelmişti. Ancak olaya dahil olan HDP’li Tuma Çelik, “Müslüman Türkiye değil, laik Türkiye burası, ben Müslüman değilim” diyerek CHP’li vekile destek verince Tuma Çelik’in adı, kimdir sorusu bir anda popüler oldu.

Tuma Çelik kimdir?

TBMM sayfasındaki bilgilere göre aynı zamanda Avrupa Birliği Uyum Komisyonu üyesi olan Tuma Çelik HDP’nin 27. Dönem Mardin milletvekili. Gazetecilik ve yazarlık yapan Tuma Çelik, evli ve 4 çocuk babası. Tuma Çelik’in çok iyi düzeyde Süryanice, iyi düzeyde Almanca ve orta düzeyde İngilizce bildiği belirtildi.

Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda ramazan ve oruç tutma tartışması yaşandı.

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, kürsüde yaptığı konuşma sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçiminin iptal edilmesine tepki gösterdi ve AK Parti ile MHP’yi eleştirdi.

Konuşmasının ardından kürsüden inen Köse’yi hedef alan AK Parti Maraş Milletvekili İmran Kılıç, “Siz önce kürsüden milletin ramazan ayına saygı gösterin. Burası Müslüman Türkiye’nin kürsüsü” dedi.

Kılıç’a tepki gösteren HDP’li Tuma Çelik, “Müslüman Türkiye değil, laik Türkiye burası, ben Müslüman değilim” ifadelerini kullandı.

Meclis tutanaklarına yansıyan konuşma şöyle:

Tufan Köse – Değerli arkadaşlarım, şimdi, bu ülke öyle sizin dediğiniz gibi kolay kurulmadı, savaş meydanlarında kuruldu. Öyle ufak tefek şeylerle de beka sorunu falan yaşamaz. Bir beka sorunu varsa, zannediyorum, Sayın Bahçeli’nin, Sayın Cumhurbaşkanının falan bir koltuk beka sorunu var gibi görünüyor.

Onu da anlaşılan, artık, seçimlerle çözme şansınız da kalmamış. E, ne yapacaksınız? ‘FETÖ’ diyeceksiniz, ‘cezaevi’ diyeceksiniz, tehdit edeceksiniz ve ‘hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şey oldu’ diyen adama ‘mugalata’ demeyeceksiniz, seçime sokulan, kandırılan, aldatılan, yüzde 70-80’le kazandığı seçimde de mazbatayı yüzde 20’lik adama veren adama ‘mugalata’ diyeceksiniz, kim inanır buna, kim inanır?

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

İmran Kılıç – Siz önce kürsüden milletin ramazan ayına saygı gösterin. Burası Müslüman Türkiye’nin kürsüsü. 

Tuma Çelik – Müslüman Türkiye değil, laik Türkiye burası, ben Müslüman değilim.

Tufan Köse – Din sömürüsü yapma, din sömürüsü. Yetim hakkı yiyorsun, haram yiyorsun ama orada su içiliyor diye bana bağırıyorsun, kul hakkı yiyorsun.

Zülfü Demirağ – Yahu, sen ne anlarsın ki kul hakkından.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz