Ana SayfaTürkiyeMedyaNotu analiz: AK Parti 17 yılda yoksulluğu bir yaşam biçimine dönüştürdü

MedyaNotu analiz: AK Parti 17 yılda yoksulluğu bir yaşam biçimine dönüştürdü

Milli gelir 2007’nin de altına düştü. AK Parti, Kanal İstanbul gibi çılgın projeler, yerli otomobil gibi havalı atılımlara heves etse de bugün Gelecek Partisi tarafından açıklanan ekonomi bildirgesiyle bir kez daha ortaya çıktı ki Türkiye tarihinin en yakıcı kriziyle baş başa.

Artı değer üretmeyen AVM ve rezidans düzeniyle Türk ekonomisi milli gelir düzeyinde bugün artık 2007 yılının da gerisinde. Türkiye’nin kazançlarını taşa toprağa, binalara gömen ekonomik anlayış hem gelir dağılımında belirgin bir bozulmaya hem de işsizliğin artmasıyla birlikte toplumsal bir trajediye çoktan dönüştü.

Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek olan, ülkenin umudu diye lanse edilen gençler birer ‘ev genci’ne dönüştü. Rakamlar korkunç. Her 4 gençten biri işsiz durumda. Hayatlarının en parlak dönemlerini evde ve bunalımda geçiriyorlar. Bugün 6 milyona yakın işsiz genç hayatlarının en atak, en enerjik zamanlarını evde umutsuzluk ve sıkıntı içinde yaşıyor.

Bundan 17 yıl önce yolsuzlukla mücadele edeceklerini söyleyerek iktidara gelen AK Parti yoksulluğu Türkiye’de bir yaşam biçimine dönüştürdü.

Türkiye benzeri ülkelerde bugün enflasyon yüzde 4 seviyelerinde seyrederken hükümet dalga geçer gibi enflasyonu yüzde 10’lara düşürmekle övünebiliyor. Halk ekonomik krizi iliklerine kadar hissederken iktidar bu gerçeği inkar yolunu seçti. Enflasyonun azalması enflayonun yok olduğu anlamına da gelmez ki zaten. Bir önceki yıl yüzde 20’lerde seyreden enflasyonu yüzde 10’lara düşürmek ve bununla övünmek, ilk yarısında 3 gol yenen bir maçta ikinci yarıda 2 gol yedik diye sevinmek gibi.

Ekonomik krizin en temel nedeni yönetim krizidir. Bunun da sorumlusu AK Parti’dir. Ve onlar için israf bir yaşam biçimine dönüştü. Geçen 17 yıllık dönemde tüketim kültürü hayli gelişmiş bir nesil yaratsa da bu nesli üretken hale bir türlü getiremedi. Ülke bir tür tüketim ekonomisine mahkum oldu. Üstelik insanların artık harcayabilecekleri parası da kalmadı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz