Ana SayfaTürkiyeMeğer Burhan Kuzu başkanlık sistemine baştan karşıymış

Meğer Burhan Kuzu başkanlık sistemine baştan karşıymış

Uzun süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yüksek bir mevki beklentisinde olan Burhan Kuzu’nun Turgut Özal döneminden beri başkanlığa karşı olduğu ortaya çıktı.

AK Partili Burhan Kuzu’nun, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile ilgili yazdığı sözlerin tam tersini o dönemde demeç olarak gazetelere verdiği anlaşıldı.

Kuzu, Twitter hesabından “Turgut Özal, ölmeden 3 hafta önce beni çağırıp, ‘Hocam başkanlık sistemiyle ilgili çalışmaya başla, Kafkaslar’a gidiyorum, dönüşte parti kuracağım’ demişti. Ömrü yetmedi. Ama hayali olan sistemi Türkiye’ye biz getirdik. Türkiye’ye çağ atlatan bir liderdi. Ruhu şad olsun” diye yazmıştı.

Kuzu bir başka tweetinde ise “Özal, ömrü yetseydi Cumhurbaşkanlığından ayrılıp yeni parti kuracaktı. Başkanlık Sistemi’ni istiyordu. Koalisyonlar ekonomiyi perişan etmişti. Son görüşmemizde, ‘1983’te geldiğimizde 87’ye kadar olan dönemde Türkiye ekonomik olarak çok sıkıntıdaydı, evvela bunlarla uğraştık’ demişti” ifadelerini kullandı.  

Ancak araştırmacı-yazar Fatih Şahintürk Burhan Kuzu’nun o dönemde AK Partili eski milletvekili Şamil Tayyar’ın “Özal Diktatörlüğü mü” başlıklı haberine verdiği demeçte “Bir defa başkanlık sistemi bizim Anayasamıza uymaz. Amerika’da uygulanan sistemde başkan tarafsız değildir. Resmen partilidir” ifadeleriyle başkanlık sistemine açık şekilde karşı çıktığını ortaya çıkardı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri