Ana SayfaTürkiyeMeğer Ethem Sancak FETÖ lideri Gülen'i çok sevmiş

Meğer Ethem Sancak FETÖ lideri Gülen’i çok sevmiş

Yıllar önce verdiği bir röportajda “Erdoğan’ı gördükçe aşık oldum” diyen ünlü iş adamı Ethem Sancak’ın FETÖ lideri Fethullah Gülen ile ilgili de benzer sözler söylediği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen iş adamı Ethem Sancak’ın FETÖ tetikçisi gazeteci Ekrem Tufan Aytav’ın 2013 yılında çıkan bir kitabında ilginç ifadeler kullandığı ortaya çıktı.

Konunun detaylarını Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde kaleme alan Barış Terkoğlu, Ethem Sancak’ın Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen bir zirvede kendisini “Eski sosyalist yeni Müslüman” olarak tanımladığını belirterek, Sancak’ın 2013 yılında yayımlanan kitapta FETÖ elebaşı Gülen için ‘Hocaefendi’ tanımlaması yaparak “Kendimi bu harekete ait görüyorum” dediğini söyledi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu’nun “Ethem Sancak nasıl Müslüman oldu?” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Hani kendisini “eski bir sosyalist, yeni bir Müslüman” diye tanıtıyordu ya. Acaba “Ethem Sancak nasıl Müslüman oldu” diye düşündüm. Hafızam beni yanıltmıyorsa bunu bir yerde anlatmıştı. Nerede mi? FETÖ’nün medyadaki tetikçilerinden Ekrem Tufan Aytav’ın 2013 sonunda çıkan “Aydınlık’tan Kaçanlar” kitabında.

Oral Çalışlar, Şahin Alpay, Halil Berktay, Gülay Göktürk, Büşra Ersanlı gibi isimlerin FETÖ’nün proje kitabına mermi olmayı kabul ettiği dosyada Ethem Sancak da vardı.

Sancak, “Döndün diye suçluyorlar seni, onu kabul etmiyorum. Arayıştan dönmedim ben. Benim özgürlük ve eşitlik arayışım hâlâ sürüyor. Ben çok şükür şimdi İslam öğretisinde görüyorum kendimi ve aradığım değerleri” diyerek çizgisini anlatmıştı.

Peki, nasıl dönüşmüştü?

Sancak’ın 2013 Kasımı’nda çıkan kitaptaki anlatımından okuyalım:

“Fethullah Gülen Hocaefendi’yi ABD’de ziyaret gittim. Gittiğimde kendisine dedim ki ‘Ben adalet ve özgürlük arayışı peşinde solcu oldum’ ve hakikaten öyleydik, öyle düşünüyorduk. Bana çok enteresan bir şey dedi, ‘Beni 72’de hapse attılar, yanı başımda hücrede solcu gençler vardı, onları gözledim, bunların içinde sahabe hayatı yaşayanlar vardı’ dedi. Sahabe hayatı yaşamak çok zor bir şey… Yani dürüst olmak, kanaatkâr olmak, yalan söylememek, baskıya boyun eğmemek, despotizme karşı hakkı savunmak, haklıyı savunmak. Mesela ben acayip şekilde sempati duydum bu objektif ve güzel değerlendirmeye. Çok saygınlık uyandırdı bende Hocaefendi. Biz Hocaefendi’nin dediği gibiydik, herkes bir değildi ama gerçekten bazılarımız öyleydi.”

Sancak, kitapta “ait olduğu hareketi” şöyle açıklıyordu:

“Başında Hocaefendi’nin bulunduğu hareketi ahlaklı Müslüman bireyi inşa etmek ve bunu bütün dünyaya yaymak ve örnekler oluşturarak insanlığı sürece çekmek noktasında fikri ve içtimai bir topluluk inşa etti. Kendimi bu harekete ait görüyorum.”

“Kendini bu harekete ait” olarak tanımlayan birinin kamuda çay ocağında bile çalışamadığını biliyoruz. Haliyle “devlet desteği” ile fabrika sahibi olan, ardından kendisine ülkenin savunma sanayiinin en kritik köşeleri teslim edilen Ethem Sancak’a birilerinin sorması gerekmiyor mu:

“Başında Hocaefendi’nin bulunduğu hareket” dediğinize ne zaman ait oldunuz, ne zaman vazgeçtiniz?

Herhalde birileri sormuştur!”

Davutoğlu hakkında söyledikleri

2015 yılında Başkanlık Sisteminin anlatıldığı bir programda yaptığı konuşmada, “Konyalılar 360 derece döner” sözü nedeniyle kısa süre önce özür dileyen Ethem Sancak, özür konuşmasında da konuyu bir şekilde Ahmet Davutoğlu’na getirerek şu sözleri söylemişti:

“Ben orada yanlış anlaşıldım. Ben Konyalıların ferasetini Mevlana’yı anlattım. Mevlana ne diyor, ‘Bir ayağım pergel dünyayı 360 derece dönerim’. Ben bunu anlatmaya çalıştım. Ben o gün bana saldıran Ahmet Davutoğlu’ndan daha çok Konyalıyım biliyor musunuz? O Taşkent’li benim büyük dedem Ahmet Konevi, Mevlana’nın hocasıydı. Benimde kökenim ona dayanıyor. Ben Ahmet Konevi’ye, Mevlana’ya hakaret edebilirimiyim?, ben haddimi bilirim. O gün benim lafım münafıklar tarafından çarpıtıldı. Gene de Konyalılardan özür diliyorum eğer yanlış anlaşıldıysam.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz