Ana SayfaTürkiyeMehmet Barlas: Şehit cenazelerinde CHP'lilere genel bir tepki var

Mehmet Barlas: Şehit cenazelerinde CHP’lilere genel bir tepki var

Sabah yazarı Mehmet Barlas, şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun neden saldırıya uğradığını ve HDP Eş Başkanı Sezai Temelli’nin açıklamalarının CHP’yi olumsuz etkilediğini anlatan bir yazı kaleme aldı.

Sabah yazarı Mehmet Barlas, “Sezai Temelli’nin Söylemleri Kılıçdaroğlu’nun ve CHP’nin İmajını Etkiliyor” başlıklı yazısında Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesine katılmasının doğru bir davranış olduğunu ve saldırıları kınadığını vurguladı. Barlas Kılıçdaroğlu’nun durumunun iyi olmasının sevindirici olduğunu, ancak CHP’lilere özellikle şehit cenazelerinde neden tepki gösterildiğinin de ayrıca ele alınması gerektiğini söyledi. Barlas’a göre HDP’lilerin CHP ile dolaylı bir şekilde birbirlerini ilgilendiren açıklamalar yapmaları özellikle şehit ailelerini kızdırmakta ve tepkilerine neden olmakta. Barlas, Temelli’nin “Kürdistan’da biz kazanacağız, batıda ise Ak Parti’ye kaybettireceğiz.” Sözü doğrudan CHP’ye oy konusunda destek sağladıklarını kanıtlar nitelikte olduğunu belirterek bu tür durumların CHP’nin imaj kaybına neden olduğunu vurguladı.

Mehmet Barlas’ın yazısının bir kısmı şu şekilde:

HP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit er Yener Kırıkçı’nın Çubuk’taki cenaze törenine katılması tabii ki doğru bir davranıştır. Kılıçdaroğlu’na bu cenaze töreninde bir grubun fiili saldırıda bulunmasının tabii ki iler tutar bir yanı yoktur. Kılıçdaroğlu’nun durumunun iyi olması, bu konudaki iyi haberdir.

Teröristleri tutmak

Ancak bir de siyasetin yansımaları ve incelikleri var gündemde… Yani şehit cenazelerinde CHP’lilere genel olarak cenaze sahiplerinin neden tepki gösterdikleri de, ayrıca ele alınmalıdır. Hatta bir vatandaşla tartışması sırasında Kılıçdaroğlu’nun “Kim terör örgütünü destekliyorsa Allah belasını versin” dediği de hatırlanarak, bu sorunsala yaklaşılabilir.

Temelli’nin sözleri

HDP’lilerin söylemlerinin CHP’yi ilgilendiren yanları, tabii ki PKK ile mücadele ederken şehit olan gençlerin ailelerini yakından etkiliyor. Hatırlanacağı gibi yerel seçimlerden önce partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Kürdistan’da biz kazanacağız. Batıda da AK Parti ve MHP’ye kaybettireceğiz.” sözleriyle Ankara ve İstanbul’daki seçim sonuçlarının yorumuna katkıda bulunmuştu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz