Ana SayfaTürkiyeMehmet Barlas'tan Davutoğlu'na eleştiri

Mehmet Barlas’tan Davutoğlu’na eleştiri

Sabah yazarı Mehmet Barlas, ABD’nin yaptırım muafiyetlerini kaldırması ve Ahmet Davutoğlu’nun eleştirilerine değinen bir yazı kaleme aldı.

Sabah yazarı Mehmet Barlas, “Davutoğlu CHP’li olarak AK Parti’yi eleştirseydi çok etkili olurdu” başlıklı yazısında ABD’nin İran’a yönelik uyguladığı yaptırımları, yürürlüğe koyduğunu belirtti. Barlas, İçlerinde Türkiye’nin bulunduğu 8 ülkeye tanınan muafiyetin süresinin 1 mayısta biteceğini ve yeniden uzatılmayacağını ifade etti. “Bakalım bu yeni dönemde Türkiye nasıl etkilenecek?” diye soran Barlas’a göre Amerika ile yaşanması muhtemel olan S-400’ler krizine ek olarak bir de İran ambargosunun devreye girmesi, Türk-Amerikan ilişkilerinde muhtemel yeni çatlakların habercisidir. Barlas, AK Parti’de Recep Tayyip Erdoğan’ın varlığından yer bulamayan Davutoğlu’nun eleştirilerini CHP çatısı altında yapmasının daha sağlıklı olabileceğini savundu.

Sabah yazarı Fatih Mehmet Barlas’ın yazısının bir kısmı şu şekilde:

Trump Amerika’sının oynadığı dünyanın kabadayısı rolü, şimdi de İran’a dönük Amerikan yaptırımları ile sahnelenecek…

Donald Trump, İran’a yönelik yaptırımlarda Türkiye dahil sekiz ülkeye tanınan muafiyetin uzatılmayacağını resmen ilan etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, bu ülkelere tanınan muafiyetin süresinin dolduğu ve mayıs ayından sonra uzatılmayacağı belirtildi…

Yeni çatlaklar

Bakalım bu yeni dönemdeTürkiye nasıl etkilenecek?

Amerika ambargosu var diye Türkiye İran’dan alımlarını kesecek mi? Ya da bu ambargonun İran ekonomisine ve dolayısıyla istikrarına ne tür etkiler yapacağı da ayrı bir endişe konusudur.

Önümüzdeki aylarda Amerika ile yaşanması muhtemel olan S-400’ler krizine ek olarak bir de İran ambargosunun devreye girmesi, Türk-Amerikan ilişkilerinde muhtemel yeni çatlakların habercisidir.

Keşke CHP’ye girseydi

“Ahmet Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın varlığında AK Parti’de bir yer sahibi olması pek mümkün değildir. Oysa Davutoğlu AK Parti’den istifa edip CHP’ye girseydi ve bu eleştirilerini bir CHP’li olarak yapsaydı, hem Kılıçdaroğlu’nun düşünce ve vizyon boşluğunu doldururdu, hem de eleştirileri AK Parti tarafından da değerlendirildi.

Ama şimdi Davutoğlu AK Partililer tarafından sadece bir hayal kırıklığı şeklinde değerlendiriliyor.”

Haber: Öznur Demir

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz