Ana SayfaTürkiyeMehmet Barlas'tan siyasi lidere sevgisizlik uyarısı

Mehmet Barlas’tan siyasi lidere sevgisizlik uyarısı

Sabah yazarı Mehmet Barlas siyasi lidere sevgisizlikle, işgalci askere sevgisizlik karıştırılmamalı ifadelerini kullandı.

Sabah yazarı Mehmet Barlas, siyasi iktidardan hoşnut olmamakla, ülkenin bir yabancı güç tarafından işgal edilmiş olmasına karşı gösterilmesi gereken tepkilerin karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan bir yazı kaleme aldı. 

Sabah yazarı Mehmet Barlas, “İşgal altındaymış gibi davranarak demokrasiyi yozlaştırmayalım” başlıklı yazısında, bugün işgal altındaki Filistin halkının bir Bandırma gemisi beklediğini savundu. Bir siyasi lidere karşı gösterilen sevgisizliklerle, ülkeyi işgal eden askeri güce karşı sevgisizliğin asla karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Barlas’a göre, eğer farkları hâlâ içselleştiremediysek, geride kalan yılları boşuna geçirmişiz demektir. 

Mehmet Barlas’ın yazısının bir kısmı şöyle:

Bugün işgal altındaki Filistin’in ezilen halkı da, bir Bandırma gemisini beklemiyor mu? Ya da Amerika Irak’ı işgal ettiğinde bu ülkenin halkı “Sonunda Saddam’dan kurtulduk” diye mutluluk yaşarken, işgalin ne anlama geldiğinin farkında değil miydi? Irak topraklarında DEAŞ’ ın nasıl yeşerdiğini anlamak için, işgalin Irak halkında ne tür beklentiler doğurduğunu irdelemek yeterli olabilir.

Karıştırmayalım

Kurtuluş Savaşı’mızı da, Cumhuriyetimizin kuruluşunu da iyice geride bıraktığımız bu dönemde, bir siyasi iktidardan hoşnut olmamakla, ülkenin bir yabancı güç tarafından işgal edilmiş olmasına karşı gösterilmesi gereken tepkileri asla karıştırmamalıyız. Bir siyasi lidere karşı gösterilen sevgisizliklerle, ülkeyi işgal eden askeri güce karşı seslendirilen sevgisizliği asla karıştırmamalıyız. Eğer farkları hâlâ içselleştiremediysek, geride kalan yılları boşuna geçirmişiz demektir.

Başbakan astık

Ne yazık ki çok partili demokrasiye geçişimizi de, tıpkı bağımsızlığa kavuşmamız ve tıpkı Cumhuriyeti kurmamız gibi derinine değerlendirmedik. 20’nci yüzyılın ikinci yarısında bir Başbakanı işgalci düşman bir ordunun askeriymiş gibi idam etmemiz, gerekli değerlendirmeleri yapmamış olmamızın kanıtı değil midir?

Anladık mı?

Bugün, yani 2019 yılında bir İstanbul seçimini vesile edip taraftar olmadığımız partiye hâlâ nefret kusabiliyorsak veya bir Filistinli’nin Netanyahu’ya karşı seslendirdiği nefreti, biz karşıt görüşün adayına karşı seslendirebiliyorsak, 19 Mayıs’ı hâlâ anlamadığımız söylenebilir.

Haber: Hatice Çakmakçı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz