Ana SayfaTürkiyeMehmet Genç'in okulunu kapattılar, utanmadılar kampüse onun adını verdiler! Sahi Şehir Üniversitesi...

Mehmet Genç’in okulunu kapattılar, utanmadılar kampüse onun adını verdiler! Sahi Şehir Üniversitesi neden kapatıldı?

Türkiye’nin en büyük alimlerinden Mehmet Genç hoca, Şehir Üniversitesi kapatılırken o okuldaydı. Onca yaşına rağmen hala derslerine girerdi.

Türkiye’nin en büyük alimlerinden Mehmet Genç hoca, Şehir Üniversitesi kapatılırken o okuldaydı. Onca yaşına rağmen hala derslerine girerdi. Çünkü onun için ilim rütbelerin en yücesiydi.

Muhteşem bir yazısında Abdulhamit Kırmızı’nın “zarifleri piri” olarak adlandırdığı Mehmet Genç, Şehir Üniversitesi kapatılmasın diye bir de video çekti. Ama kendini dinletemedi. Kimseler Mehmet Genç’in sözlerine kulak asmak istemedi.

Mehmet Genç hoca 87 yaşına bastığında, geçen yıl aramızdan aydıldı. Ya da şöyle söyleyelim o gitti biz burada kaldık.

Hocanın ders verdiği okulunu, Şehir Üniversitesi’ni kapatanlar utanmadan o kampüse Mehmet Genç’in adını verdi.

Mehmet Genç o süreci nasıl yaşadı? Yine Abdulhamit Kırmızı’nın muhteşem güzellikteki o yazısından bir bölüme pası atalım:

Mehmet Genç aslında 30 Haziran 2020’de İstanbul Şehir Üniversitesi kapatıldığında ölmüştü. Tek sesli medyanın yayınladığı özgeçmişlerde son on yılı yoktur. On yıldır çalıştığı ve kendisini ilk defa bahtiyar hissettiği kurumun adını anmadıkları gibi, 18 Mart 2021’deki son ölümünden önceki vefatını da sakladılar. Anma konuşmalarında tadımız bozulmasın hesabı. Halbuki son senesinin en büyük derdiydi; “bu üniversiteyi kapattırmamak lazım” cümlesi diline virt olmuştu. “Üniversitenin ne olacağı belli değil daha, değil mi? Ne bu felaket geldi yahu,” der derin bir nefes çekerdi. Lafı döndürüp dolaştırır ve her sohbette, toplantıda “şimdi ne olacak peki Şehir’in durumu?” diye sorardı. Hatta bunun için Erdoğan’dan randevu istemiş fakat elde edememişti. “Hakikaten ilim yapmak isteyen bir üniversite idi, ben kütüphaneye ne istediysem aldılar, çok cömert davrandı Şehir. Fakat cömert davranmadan ilim olmaz,” derdi. Son dünyası olan Şehir’deki dostlarını sorar durur, mesela “Engin nasıl oldu yahu?” diye kendi durumundaki Engin Deniz Akarlı hocamız hakkında bilgi ister, biz de son haberleri verirdik.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri