Ana SayfaTürkiyeMehmet Metiner: Başkanlık sistemi Türkiye'ye zarar veriyor

Mehmet Metiner: Başkanlık sistemi Türkiye’ye zarar veriyor

AK Partili eski vekil ve Erdoğan’ın en eski yol arkadaşlarından olan Mehmet Metiner şaşırtan açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Metiner başkanlık sisteminin ülkeye zarar verdiğini söyledi.

AK Partili eski milletvekili Mehmet Metiner başkanlık sistemi tartışmalarına ilginç bir çıkış yaparak katıldı. Daha önce ‘Ortada ekonomik bir kriz varsa sorumlusu hükümetimizdir’ diyen Metiner, ‘Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin yanlışının sürmesi gerektiğine inanmıyorum. Türkiye’nin toplumsal barışı için uygun değil ileride telafisi mümkün olmayan zararlar vermeye de müsait’ açıklaması yaptı.

Altı muhalefet partisinin parlamenter sisteme geçiş için görüşmelerini sıklaştırdığı dönemde, AK Parti içinden de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili çarpıcı bir çıkış Mehmet Metiner’den geldi.

Eski AK Parti milletvekili Mehmet Metiner parlamenter sisteme dönüş tartışmalarına bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarla katıldı. Metiner, Partili Başkanlık sistemi gelmeden önce bunun yanlış olduğunu varsaymadığını çünkü Türkiye’de yeni bir sistem denendiğini ama artık parti genel başkanlığı ile Cumhurbaşkanı sıfatının aynı kişide olmasının Türk siyasetini ve toplumsal barışı yorduğunu söyledi.

Metiner, “Kimsenin yüzüne maske takmaya gerek yok partili aidiyet olabilir ama partili Cumhurbaşkanı günlük siyasi polemiklerin içinde yer alınca Türk siyaseti ve toplumsal barışa zarar veriyor” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ DENGELENMELİ

Siyasi sistemden rahatsız değilim ama revize edilmesinden yanayım. Başkanlık sisteminin revize edilmesi gerektiğine inanıyorum partili cumhurbaşkanlığı sisteminin ileride telafisi mümkün olmayan birtakım sorunlara neden olabileceğini düşünüyorum.

Toplumsal barış adına yeni bir formülasyonun mutlaka bulunması gerekiyor. Bu sistemi dengeleyecek başka mekanizmaların da oluşturulması gerekiyor söz gelimi senato gibi sözgelimi milletvekillerinin doğrudan millet tarafından seçildiği yeni bir siyasal partiler düzenine seçim sistemine.

TOPLUMSAL BARIŞA ZARAR VEREBİLİR

Başkanlık sistemini destekliyorum fakat parti genel başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı sıfatının aynı kişide birleşmesini sorunlu görüyorum Cumhurbaşkanının gündelik siyasi polemiklerin içinde olması Türk siyasetini de toplumsal barışı da sanıyorum yorabilir.

Bu sistem gelirken böyle olabileceğini varsaymıyordum doğrusunu söylemek gerekirse zaten yeni bir sistem. Denendiğinde eksikleri ve yanlışları görülür dolayısıyla bu sistemin yanlışlığının sürdürülmesi gerektiğine inanmıyorum kimsenin yüzüne maske takmaya gerek yok partili aidiyet olabilir ama parti genel başkanlığı çok daha farklı bir konu bence ayrıca senato dediğimiz olay çok çok önemli.

Bir takım atama ve tayinlerin başka başkanlık sistemlerinde olduğu gibi yeniden düzenlenmesi önemli. Ayrıca da sadece ve yalnızca partiler üzerinden sürdürülen demokratik sistemin doğrudan milletin isteğine göre yeniden revize edilmesi gerekiyor. Madem halk cumhurbaşkanını seçiyor milletvekillerini de doğrudan kendisi seçebilmeli güçlü bir yasama ve güçlü bir parlamento sisteminin devreye girmesi gerekiyor.

Sadece partilerin listesinden Meclise giren milletvekilleri güçlü yasama organını oluşturamazlar. Bunun yanında ayrıca güçlü bir senato da yapmamız lazım. Halkın doğrudan seçeceği vekillerle meclisi güçlendirmeliyiz. Güçlü bir yürütmeye duyduğumuz ihtiyacı güçlü bir yasama organıyla tamamlamalıyız yargıyı da her tür siyasi etkinin uzağında tutarak yeniden yapılandıracak bir şekilde yasama ve yargı ile uyumlu bir yargı erkini de oluşturmamız gerekiyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri