Ana SayfaTürkiyeMehmet Metiner'den Babacan ve Gül'e: Hainsiniz!

Mehmet Metiner’den Babacan ve Gül’e: Hainsiniz!

Ak Parti’den istifa eden Ali Babacan’ın yeni parti kurma hazırlığında olduğu iyice belirginleşti; Babacan istifasını duyurduğu açıklamada bunun işaretlerini net bir biçimde verdi. Babacan’ın kopuşuna en sert tepkiyi Star yazarı Mehmet Metiner gösterdi.

“Kendi ihanetlerine bile Erdoğan’ın geçmişi üzerinden kılıf arayanların namertliğine söyleyecek söz bulamıyoruz. Kimse kimseyi zorla hiç bir yerde tutamaz. Sırf ayrılıp kendi partilerini kurmak istedikleri için birilerini “ihanet”le suçladığımız iddiası zinhar doğru değildir. Kendi adıma ben “üst akıl” diye tanımladığımız küresel güçlerin Erdoğan liderliğini tasfiye ve AK Parti sosyolojisini lime lime etme projesinin “ihanet projesi “ olduğuna inananlardanım.” diye yazan Metiner, bu projeye destek sunanları -ister soyadı Gül, Babacan olsun, ister Davutoğlu- “hain” olarak gördüğünü ifade etti.

Erdoğan FP’den nasıl ayrılmıştı?

Babacan, Gül ve Davutoğlu’nun Ak Parti’den ayrılmalarını ‘ihanet’ olarak niteleyen Metiner, bu ayrılığı Erdoğan’ın Fazilet Partisi’nden ayrılışına benzetenlere de karşı çıktı. Metiner oldukça basit bir durumu karmaşık bir laf salatasına dönüştürerek anlatmayı denediği yazısında, Erdoğan ve Gül’ün Erbakan’ın liderliğine karşı çıkmadığını savundu.

Oysa o dönemde siyasi yasaklı olmakla birlikte Erbakan Fazilet Partisi’nin fiilen liderliğini yürütüyordu; kendisinin sözünden çıkmayacak Recai Kutan’ı genel başkan olarak görevlendirme yoluna gitmiş, bu şekilde partiyi kontrol altında tutmaya çalışmıştı. Erbakan’ın bu tercihine karşı çıkan Erdoğan, Gül ve Arınç ise ‘yenilikçi’ grubu oluşturarak önce FP içerisinde, bir süre sonra da Ak Parti çatısı altında Erbakan ve diğer ‘gelenekçi’lere karşı siyasi mücadele yürütmüştü.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz