Ana SayfaTürkiyeMehmet Ocaktan yazdı: Rusya ile S-400 flörtünün dayanılmaz cazibesi

Mehmet Ocaktan yazdı: Rusya ile S-400 flörtünün dayanılmaz cazibesi

Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan bugünki yazısında, Türkiye’nin S-400 için NATO’nun düşmanı konumunda olan Rusya ile flörtleşmesinin yanlışlığını savundu.

Bağımsız bir ülke olarak Türkiye’nin çıkarları gereği her ülke ile ticari ve diplomatik ilişkilerinin olmasının son derece doğal ve gerekli olduğunu yazan Mehmet Ocaktan, “Ancak bizim Rusya ile özellikle savunma alanındaki ilişkilerimiz, yani füze alışverişimiz, biraz normalin ötesinde bir flört haline işaret etmektedir.” ifadelerini kullandı

Ocaktan, NATO’nun arkasından dolaşarak Ruslarla girilen füze flörtünün çok garip bir tarafının olduğuna dikkat çekti.

Ocaktan, “Biz müttefiklerimizle ortak F-35 projesini gerçekleştirirken, Ruslar da bize karşı, bizim ürettiğimiz savaş uçaklarını düşürmek için roket sistemleri geliştiriyorlar, mesela S-400’ler gibi… Yani biz şimdi kendi uçaklarımızı düşürmek için S-400 füzeleri mi alıyoruz?” şeklindeki düşüncelerini okurlarıyla paylaştı.

Füze işinin Türkiye açısından stratejik bir anlam ifade edip etmediğinin tartışmalı olduğunu yazan Mehmet Ocaktan, “Rusya için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Zira Rusya hem ticari anlamda önemli bir satış yapıyor, hem de NATO’nun tam ortasında bir delik açıyor.” dedi.

Haber: Birsen Balcı

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz