Ana Sayfa Türkiye Mehmet Ocaktan'dan olay yazı! Gelecek Partisi ve Deva'nın nefes aldığı için şükretmesi...

Mehmet Ocaktan’dan olay yazı! Gelecek Partisi ve Deva’nın nefes aldığı için şükretmesi gerekir

Karar gazetesinin usta kalemi Mehmet Ocaktan, AK Parti’nin DEVA ve Gelecek Partisi‘ne nüfuz edemediği yaşama alanlarını sınırlandırıldığını belirtti. Ocaktan Türkiye’nin, AK Parti tarafından nüfuz edilemeyen kurumların nefes almalarına bile şükretmeleri gereken dönemlerden geçtiğini belirtti. 

İşte Ocaktan’ın Karar gazetesindeki o yazısı…

Yaşadığımız salgın sürecinin siyasi ve ekonomik kırılganlıkları daha da derinleştirdiği muhakkak.

Her şeyin tek merkezden yönetildiği devletçi zihniyet yapısı kurumları neredeyse tümden etkisiz hale getirdiği gibi, zaten etkisiz eleman konumunda olan sivil toplum yapılarını da adeta devletin eline bakar hale getirmiş bulunuyor. Oysa demokratik toplumlarda sivil toplum kurumları sistemin denetlenmesinde, dengelenmesinde toplumu motive eden en canlı organizmalar olmak durumundadır. 

Elbette salgın sonrasında her şey birdenbire değişmeyecek ama, siyasi ve toplumsal hayatımızın geleneksel alışkanlıklarının aynen kalmayacağı da kesin.

Bu çerçeveden bakıldığında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin zaaflarına rağmen, özellikle sağlık bakanlığı ve sağlık çalışanları pandemi sürecini iyi götürdüler. Kuşkusuz maske dağıtım skandalını, belediyelere uygulanan ayrımcı politikaları ve ekonomik paketlerin yetersizliğini ayrı değerlendirmek gerekiyor.

Yani Türkiye’nin yönetememe sorunları aynen devam ediyor, dolayısıyla pandemi sonrasında özellikle ekonomik problemler katlanarak büyüyeceği için doğal olarak siyasi mücadelenin ateşi daha da yükselerek devam edecek demektir. 

Şimdi izolasyon döneminde meselenin sağlık boyutu ön planda olduğu için, toplumsal anlamda sükunet hakim. İktidar şimdi sağlık sisteminin becerilerini ve başka ülkelere yapılan yardımları bir propaganda aracı olarak kullanmakta son derece başarılı.

Ancak fırtına dinip insanların ekonomik olarak yaşadığı sıkıntılar ve ağır ekonomik krizin hasarı bütün çıplaklığı ile konuşulmaya başlandığında iktidar açısından işler o kadar kolay olmayacak. 

İşte o gün toplumun beklentileri ve siyasi arayışları da hız kazanacaktır. Dolayısıyla pandemi sonrasında yapılacak hasar- tespit çalışmalarının sonuçlarıyla ortaya çıkacak olan ağır işsizlik ve yoksulluk tablosu yeni siyasi beklentileri daha belirgin hale getirecek.

Ve tabii ki mevcut ekonomik ve siyasal sistemin sorgulanmasını da…

Evet bu sorgulama ve değişim talepleri, kapsamlı bir siyasal değişimin kapılarını aralayacaktır ama bu tek başına yeterli değildir. Değişim iddiasıyla yola çıkan siyasal aktörlerin, topluma güvenilir bir alternatif oluşturma zarureti bulunmaktadır.

Kuşkusuz yeni dönemde toplumun önüne somut yeni hedefler koyma sadece muhalefet değil, iktidar için de son derece elzemdir. Bütün Türkiye’yi kucaklayan yeni hedefler koyma meselesi iktidar açısından düşük bir ihtimal olsa da, ola ki büyük itibar kaybına uğrayan kendi siyasal fotoğrafına bakıp rotasını tekrar değişim ve demokrasiden yana çevirebilir.

Ama şu bir gerçek ki muhalefetin tek seçeneği var; toplumu ikna etmek ve önüne inandırıcı hedefler koymak. Doğrusu bu öyle sanıldığı gibi kolay bir iş değil. Son günlerde icat edilen ‘darbe’ tartışmalarında da gördük ki AK Parti, CHP’yi geçmişte darbeyle birlikte anılma algısı üzerinden vurmaya devam edecek. Evet CHP Kemal Kılıçdaroğlu’nun son yıllardaki kararlı iradesiyle önemli bir değişim yaşıyor ve en önemlisi de CHP bütün darbelere karşı son derece net ve reddiyeci bir tavır ortaya koyuyor. Bugün itibariyle CHP özellikle başörtüsü ve özgürlükler konusunda kelimenin tam anlamıyla demokrat bir görüntü sergiliyor. Ancak toplumda CHP ile ilgili bazı yerleşik kanaatleri değiştirmek hiç kolay olmayacaktır.

AK Parti’nin içinden çıkan DEVA ve Gelecek Partisi için de durum çok farklı değil. Zira iktidar partisi bütün sivil oluşumları, sendikaları, dernekleri, vakıfları ve de medyayı adeta partinin yan kuruluşu haline dönüştürmüş bulunuyor. Nüfuz edemediği yapıların yaşama alanları ise son derece sınırlandırılmış durumda. Bu kurumların neredeyse nefes almalarına bile şükretmeleri gerekiyor. 

İşin tuhaf tarafı, bütün Türkiye’yi denetimi altına almasına rağmen Cumhur İttifakı yine de kendinden ve geleceğinden emin değil. Bu yüzden de özellikle DEVA ve Gelecek Partisi için engelleme yasaları çıkarması hiç şaşırtıcı olmayacaktır. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler…

Takip Et

20,543BeğenenlerBeğen
17,581TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Nihal Bengisu Karaca, Taha Ün’ün gözaltına alınmasını köşesine taşıdı

Gelecek Partisi'nin iletişim faaliyetlerini yürüten Taha Ün'ün, hakkında herhangi bir şikayet bulunmamasına rağmen kelepçelenerek gözaltına alınması ve evinin aranması toplumun ve siyasetin...

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Geçtiğimiz günlerde bir beyin operasyon geçiren eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Gelecek Partisi’nin İstanbul Devrim’i sürüyor… Sultangazi’de 1500 kişi daha partiye katıldı!

Teşkilatlanma çalışmalarına hız veren Gelecek Partisi'nde 34 Günde 34 Bin Üye kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Bugün, Gelecek Partisi...

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın sağlığından ümit kesildi

İsmet Orhan, “Her şeye rağmen, medeni duruşu vardı… Cumhuriyet değerlerine saygılıydı… Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın sağlığından umut kesildiğini öğrendim doktorlarından…” şeklinde bir...

Editörün Seçtikleri

Gelecek Partisi’nde kongre maratonu bugün 6 ilçeyle devam ediyor

Şu ana dek 30 il kongresinin yanı sıra 225 ilçe kongresini tamamlayan Gelecek Partisi'nde kongre heyecanı bugün 6 ilçe kongresiyle devam edecek.

İsa Mesih Şahin’den Taha Ün’e gözaltı skandalına yorum: Parti devletinde böyle olur hukuk!

Gelecek Partisi’nin siyasal iletişim işlerini yürüten Taha Ün, “hakaret” şikayeti yüzünden bugün gözaltına alındı. Üstelik gözaltı sebebi, Taha Ün’ün...

Suna Kıraç hayatını kaybetti

Koç Üniversitesi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kurucularından Suna Kıraç hayatını kaybetti. Vehbi Koç ve Sadberk Koç ’un Semahat Arsel, Rahmi M....

Nihal Bengisu Karaca, Taha Ün’ün gözaltına alınmasını köşesine taşıdı

Gelecek Partisi'nin iletişim faaliyetlerini yürüten Taha Ün'ün, hakkında herhangi bir şikayet bulunmamasına rağmen kelepçelenerek gözaltına alınması ve evinin aranması toplumun ve siyasetin...

“Devletin yanlış kararları yüzünden ödediği tazminatın yüzde 10’u hakim ve savcılardan tahsil edilsin”

İyi Partili Hasan Subaşı, devletin yanlış kararları yüzünden ödediği tazminatın yüzde 10’unun hâkim ve savcılardan tahsil edilmesi için kanun teklifi hazırladı.