Ana SayfaTürkiyeSaray sosyetelerinin Gelecek Partisi’nden ödü kopuyor! Bayram değil seyran değil Mehmet Uçum...

Saray sosyetelerinin Gelecek Partisi’nden ödü kopuyor! Bayram değil seyran değil Mehmet Uçum neden ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ dedi

Mehmet Uçum’a göre güçlendirilmiş parlamenter sistem sorun üretme kapasitesi yüksek yeni hükümetler üretecek. Mehmet Uçum güçlendirilmiş parlamenter sistem yazısıyla gündem.

Mehmet Uçum’a göre güçlendirilmiş parlamenter sistem sorun üretme kapasitesi yüksek yeni hükümetler üretecek.

Bu cümlede Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Uçum ne demek istiyor acaba. Başkanlık sistemi ülkede yeterince sorun yarattı zaten deyip laf arasında danışmanı olduğu kuruma mı giydiriyor?

Beştepe’de hem Cumhurbaşkanı Başdanışmanı hem de Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikalar Kurulu Başkanvekili olarak çalışan Mehmet Uçum’un son yazısı tebessümle karşılandı.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun literatüre kazandırdığı ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ kavramı belli ki Saray eşrafında büyük rahatsızlık yarattı.

Öyle olmasaydı Mehmet Uçum Sabah gazetesindeki köşesinde kendisine tahsis edilen koskoca alanı ‘güçlendirilmiş parlamenter sistemi’ kötülemeye ayırmazdı.

Belli ki Uçum “nihilistik bir karamsarlıkla ütopik bir iyimserlik” arasında bir ara katta harikalar diyarında yaşıyor.

Başkanlık sisteminin Türkiye’ye yarattığı maliyeti kısaca bir hatırlamakta yara var.

Merkez Bankası döviz rezervi tarihinde ilk kez eksiye düştü. 135 milyar dolar, kime neden verildi hala bunun hesabı sorulamyor.

Başkanlık Türkiye’yi şaha kaldıracak dediler.

Ama ne kurumların ne de kuralların artık işlemediği bir ülke olup çıktık.

Ülke yönetimine güven o kadar sarsıldı ki Türkiye yabancı sermaye bağımlılığının pençesinde her geçen gün eriyor.

Aşırı borçlanma artarak devam ederken aynı oranda belki daha da fazla üretimsizlik var. İnsanlarımız üretmeden tüketiyor. Başkanlık denen sistem ülkeyi büyük bir yozlaşmaya itti.

Ama Mehmet Uçum ülkenin başkanlık sistemiyle yaşadığı travmayı kelimelerle aşabileceğini sanıyor.

Türk ekonomisi battı, dünya ile iletişim sıfır neredeyse.

Tek bir kişinin yönettiği partinin nasıl mahvolacağını özellikle son 2 yıldır naklen izliyoruz. Sanki Türkiye’nin yaşadığı siyasi ve ekonomik krizlerin nedeni, bütün kararları tek bir kişinin alması değilmiş gibi Mehmet Uçum şu satırları yazabiliyor:

“Güçlü bakanın varlığı ve bakanlar kurulunun oybirliğiyle hareket etme zorunluğu güçlü hükümet anlamına gelmez tam tersine çoğunlukla yürütme gücünün dağılması ve hükümet etme becerisinin zayıflaması sonucunu doğurur.”

Yani Mehmet Uçum başkanlık sisteminin ve Erdoğan’ın neden düşük profilli bakanlara, düşük profilli başbakanlara ihtiyaç duyduğunu da bir şekilde açıklamış oluyor bu satırlarla.

Gelecek Partisi hem teşhisleri hem de tedavi önerileriyle gümbür gümbür geliyor. Başkanlık sisteminin hasta ettiği ülkeyi yeniden şaha kaldırmak için geliyor.

Mehmet Uçum ve Saray sosyeteleri de şunu kabul etmeli artık: Davutoğlu ondan nefret edenler için de ona hayran olanlar için de bir referans noktasıdır artık.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri