Ana SayfaTürkiyeMelih Gökçek 15 Temmuz darbe girişimini önceden biliyor muydu?

Melih Gökçek 15 Temmuz darbe girişimini önceden biliyor muydu?

Melih Gökçek döneminde yaşandığı iddia edilen helikopter yolsuzluğu hakkında bir araştırma yapan Yeniçağ yazarı Murat Ağrıel ilginç iddiaları dile getirdi. İddialar arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Belka’nın 86 bin euroya kiraladığı iki helikopteri 1.7 milyon liraya ASKİ’ye vermesi de var.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne helikopter kiralayan firmanın sahibi, Melih Gökçek tarafından 15 Temmuz öncesi, hem pistin kapatıldığını hem de hava araçlarının elden çıkarıldığını söyledi.

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, Melih Gökçek döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne helikopter kiralayan firmanın sahibi Hasan Sarıdağ ile görüştü. Sarıdağ, “İlginç olan daha 15 Temmuz olmadan Ankara Büyük Şehir Belediyesi’nin havacılıktan çıkması ve sahip olduğu tüm hava araçlarını borcuna karşılık olarak vermesidir. Sanki 15 Temmuz’un olunacağı biliniyormuş gibi hem pist kapatılmış hem de hava araçları elden çıkarılmıştı.” dedi.

Yeniçağ’dan Murat Ağırel’in yazısından bir kısım:

– 1999 yılında TBMM gündemine soru önergesi olarak gelen ”helikopter kiralama işi ile ilgili kardeşinizin firmasının iş takibini ve görüşmelerini yaptığınız doğru mu?”

Hasan Sarıdağ: Öncelikle şunu belirtmem lazım. Güneydoğu Havacılık İşletmesi 1996 yılında kurulmuş ve yetki almış bir havacılık firmasıdır. Kurulduğu günden beri profesyonelce özel uçak, helikopter sahibi gerçek ve tüzel kişilere bakım, operasyon, yedek parça temini vb. hizmetleri verir. Bu konuda hizmet ettiğim onlarca firma mevcut. Belediyeye bağlı Belka A.Ş de, sahip olduğu çift motorlu helikopter için “işletme ve bakım sözleşmesi” yaparak hizmet ettiğimiz bir kurumdur.

Sorunuza gelince; evet doğru. Bu görüşmeleri yaptım. Amacım bildiğim güvendiğim bir konuda yardımcı olmaktı. Diyarbakır’a tayin oldum. Sonra da Güneydoğu Havacılık Şirketi’ne geçtim.

– Peki… Belka A.Ş helikopterleri sizden mi kiraladı?

H.S: Belka bahse konu dönemde şirketimizden de 1 adet tek motorlu helikopter kiralamıştır. 1 saatlik uçuş kira bedeli 900 Euro’dur.

– Nasıl olur? İhale iki helikopter kiralaması ile ilgili değil mi?

H.S: Evet öyle ama biz tek helikopter kiraladık.

– Kaça kiraladınız peki?

H.S: Siz de faturaları var 86 bin Euro falan… (Kur o gün 2,77 lira)

– Burada bir sorun ortaya çıkıyor. 86 bin Euro’ya kiralanan bir helikopter başka kuruma neden 1,7 milyon TL bedel ile kiralanır ki? Peki, aynı helikopterler ASKİ’ye de kiralanmış. Bu konuda ne dersiniz?

Peki, nerelere uçtunuz? Hangi görevlerde bulundunuz?

H.S: Bu bazen, bir hasta yaralı nakli, bazen imar denetimi, park bahçe, kaçak yapılanma baraj ve içme suyu havzalarının kontrolü olduğu gibi, zaman zamanda toplantı ve gösteriler olabilir.

– Toplantı? Gösteri? Yani miting mi? AKP mitingi mi?

H.S: Evet

– Bu sizce normal mi? Ankara halkına harcanması gereken para AKP mitingi için nasıl harcanır.

H.S: Ben bunun kararını veremem. Bana işveren konumundaki kurum anlaşma gereği nereye görev verirse onu yerine getirmek ile görevliyim.

– Peki ASKİ ile birlikte kurduğunuz okul işi nedir? İrfan Kaya ile ilgili bağınız nedir?

H.S: Konuşulan tüm projelerin maliyeti maalesef benim üzerimde kaldı. Yeni yönetim ödemediği için de mahkemeye verdim kazandım. Ancak istinafa müracaat ettiler bekliyorum.

İrfan Kaya ile arkadaşlıktan öte bir ilişkim olmadı. Arkadaşlığımız da havacılık sevdasından kaynaklandı. Kendisi etkili ve yetkili bir yere gelince, hem şehre hem ülkeye havacılık alanında katkı sağlamak maksadıyla, uçuş okulu kurulması fikrini tartıştık. Geçmişte de gündeme geldiği gibi, Gölbaşı’nda genel maksat ve sportif havacılık maksatlı hava araçlarının kullanılması için, iniş kalkış şeridi, hem de yeterli donanıma sahip hava araçlarının alımı işini başlattı.

Ancak, Melih Gökçek ve adamlarının ASKİ ile ilgili bir takım işlerine taş koyduğu için, “daha Gökçek görevdeyken, bizzat Gökçek tarafından görevden alındı” yerine EGO’dan atanan Genel Müdür, Gökçek’in tüm işlemlerini yaparak, uzaklaştırıldı.

EGO’dan atanan Necmettin FETÖ mensubu, sahte doktora yaptığı bilinir. Keşke İrfan Kaya kalsaydı ve düşünülen projeler gerçekleşseydi. 15 Temmuz sonrası ordudan atılan pilotların yerine yetiştirilecek pilotları uçuracak okul, pist ve uçak sıkıntısı ortaya çıktı. Eğer, proje devam etseydi, en azından kamu eli ile yine kamu ihtiyaçları kolaylıkla karşılanacaktı.

– Hasan Bey, belediyenin sahip olduğu helikopter dediniz. Kaç adet helikopteri var belediyenin? Duruyorlar mı? Çünkü şu anda envanterde bu yok diye biliyorum…

H.S: Sadece Helikopter değil, uçak, gyrocopter, ultralight uçak vardı. İlginç olan daha 15 Temmuz olmadan Ankara Büyük Şehir Belediyesi’nin havacılıktan çıkması ve sahip olduğu tüm hava araçlarını, (helikopter, uçak, gyrocopter, ultralight) borcuna karşılık olarak vermesidir. Sanki 15 Temmuz’un olunacağı biliniyormuş gibi hem pist kapatılmış hem de hava araçları elden çıkarılmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz