Ana SayfaTürkiyeMenemen Belediyesi CHP'den AK Parti'ye geçti

Menemen Belediyesi CHP’den AK Parti’ye geçti

Menemen Belediye Başkanvekilliği için kura çekimi yapıldı. Kurada kazanan AK Partili Aydın Pehlivan oldu. Daha önceki kuradan CHP’li Deniz Karakurt çıkmış, AK Parti kuraya itiraz etmişti

Menemen’in CHP’li Belediye Başkanı Serdar Aksoy, 1 Mart 2019’da göreve geldi. Aksoy,  ‘Zimmet ve irtikap’ suçlarından yürütülen soruşturmanın ardından İçişleri Bakanlığı’nca görevden el çektirildi. Geçen Kasım ayında gözaltına alınarak tutuklandı. Bunun üzerine Belediye Başkan Vekilliği görevine yine CHP’li olan Deniz Karakurt getirildi. Başkanvekilliği için yapılan kura çekimine ise AK Parti’nin adayı Aydın Pehlivan, seçimde cam kavanoz içinde gerçekleştirilen kura çekiminin usule aykırı olduğu iddiasıyla mahkemeye başvurdu.

Bunun üzerine, İzmir 2. İdare Mahkemesi, Menemen Belediye Başkan Vekilliği seçimi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldı. İzmir Bölge İdare Mahkemesi, CHP’lilerin yürütmenin durdurulması kararına yaptığı itirazı reddetti. Bu gelişme üzerine 4 Ocak Pazartesi günü, Menemen Meclisi, başkan vekilini belirleyecek kura çekimi gündemiyle toplandı.

Ancak Belediye Meclisi Ocak Ayı Toplantısı, CHP ve İYİ Partili üyeler katılmayınca gerçekleştirilemedi. Kura çekimi, 7 Ocak’a ertelendi. Son Belediye Meclisi toplantısında da CHP, iptal edilen kura çekiminin yenilenmesi için üst mahkemenin kararının beklenmesini istedi. AK Parti ise kura çekiminin yapılmasında ısrar etti. Sonuç alınamayınca kura çekimi ertelendi. İzmir Valiliği bunun üzerine 12 Ocak’ta kura çekimi yapılmasını kararlaştırdı.

Cumhur İttifakı kazandı

Menemen Belediyesi’nin dün yapılan Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda yapılan yoklama sonucunda 16 meclis üyesinin toplantıya katıldığı tespit edildi. Bugün de meclis üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlanamadı. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 22’nci maddesi ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 10’ncu maddesi uyarınca belediye başkanvekili tarafından kura çekimi üçüncü defa ertelendi. Meclis, kura çekimi için bugün tekrar toplandı. Yapılan kura çekiminden Cumhur İttifakı’nın adayı Aydın Pehlivan, başkanvekili olarak çıktı. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri