Ana SayfaTürkiyeMeraklısına! Ufuk Karcı'dan Murat Bardakçı'ya etimoloji dersi

Meraklısına! Ufuk Karcı’dan Murat Bardakçı’ya etimoloji dersi

Ahmet Davutoğlu’na sözlük dersi vermeye kalkan Murat Bardakçı’ya Ufuk Karcı’dan etimoloji dersi geldi.

Kürtçe için ‘kadim dil’ nitelemesinde bulunan Ahmet Davutoğlu’na Habertürk’teki köşesinden sözlük dersi vermeye kalkan Murat Bardakçı bu kez sert kayaya çarptı. Gelecek Partisi Genel Başkan Basın Müşaviri Ufuk Karcı, ‘kadim’ sözcüğünün etimolojisine kadar inip, Bardakçı için unutamayacağı bir cevap yayınladı.

İşte Ufku Karcı’dan Murta Bardakçı’ya özel o etimoloji dersi:

Sn Murat Bardakçı;

Kadîm ölü anlamına değil, başlangıcı belli olmayacak kadar köklü ve mevcut olan anlamına gelir.

Mesela Kanun-û Kadîm başlangıcı belli olmayan ve hala geçerli olan âdet ve gelenek için kullanılır. Aşîna-yı kadîm ile ifade edilen eski dostun ölü olması gerekmez. Kur’an-ı Kerim için kullanılan Kelâm-ı Kadîm tabiri ölü değil ezeli kelâm anlamındadır. Süryani Kadîm Kilisesi de köklü ama yaşayan bir kilisedir.

Bu anlamda Kürtçe için kadîm derken başlangıcı belli olmayacak kadar eski, köklü ve bu topraklara ait demek istenilmiştir. Kürtçeye ölü demek için tarih, kültür ve sosyolojiden bihaber olmak gerekir.

Osmanlı Tarihine miktâr-ı kâfi aşina olan herkes hem kanunnamelerde hem de vesikalarda “kadîm” ifadesinin “başlangıç noktası belli olmayacak şekilde mevcut olan” anlamında ne kadar sık geçtiğini ve önemli olduğunu görecektir. Doğrudan kaynağa bakmayanlar için ise Ömer Lütfi Barkan’dan Halil İnalcık’a, daha yeni kaybettiğimiz Mehmet Genç’e bakmak yeterli olacaktır.

Ufuk Karcı
Genel Başkan Basın Müşaviri

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri