Ana SayfaTürkiyeZirveden güçlendirilmiş parlamenter sistem çıktı! Beştepe'yi başkanlık diye diye gazlayanlar panikte

Zirveden güçlendirilmiş parlamenter sistem çıktı! Beştepe’yi başkanlık diye diye gazlayanlar panikte

Ahmet Davutoğlu tam demokratik güçlendirilmiş parlementer sistem önerisi için Meral Akşener'i ziyaret etti. Meral Akşener Ahmet Davutoğlu görüşmesinden parlamenter sistem çıktı.

Ahmet Davutoğlu tam demokratik güçlendirilmiş parlementer sistem önerisi için Meral Akşener’i ziyaret etti.

İYİ Parti lideri Akşener’i ziyaretiinin andından basın toplantısında konuşan Davutoğlu “Parlamenter sisteme geçişi Türkiye’nin geleceği açısından tek çözüm olarak görüyoruz” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu açıklamasında parlamenter sistemin önemine değinerek “Gerçek anlamda bir parlamenter sisteme geçişi Türkiye’nin geleceği açısından tek çözüm olarak görüyoruz” dedi.

Davutoğlu: Ortak düşüncelerimiz var

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu da, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Birçok açılardan ortak kaygı ve düşüncelerimiz var. Kendileri nezaket gösterip genel merkezimizi ziyarette bulunmuşlardı. İadeli ziyaret borç idi. 9 Kasım’da da tam demokrasiye geçiş için güçlendirilmiş parlamenter sistemini kamuoyuyla paylaşmıştık. Siyaset hizmet için bir araçsa var olan yanlışları söylemek yan sıra o yanlışlıklar karşısında alternatifleri ortaya koymak.

Son 1 hafta içinde yaşanılanlar, artık sayın cumhurbaşkanının da kabul ettiği hem ekonomide, hem demokraside problem olduğu gerçeğidir. Bizlerin Türkiye’nin geleceğinde hazırlanırken, vazifemiz eleştirdiğimiz Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi karşısında neyi teklif ettiğimizdir. Çok samimi, dostane sohbet ortamında fikirlerimizi paylaştık. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi çarpık bir başkanlık sistemidir, daha önce uygulanan parlamenter sistemi de çarpıktı.

Davutoğlu: Parlamenter sistem tek çözüm

Tam, şeffaf, net, açık bir parlamenter sistem öngörüyoruz. Güçlendirilmiş derken temsil ile istikrar arasındaki ilişkiyi oturtacak mekanizmalar teklif ediyoruz. Bu mekanizmalarla gerçek anlamda bir parlamenter sisteme geçişi Türkiye’nin geleceği açısından tek çözüm olarak görüyoruz.

Bundan sonra da sık sık bir araya geleceğiz, daralan siyasetin alanını açacağız. Bu konuda sayın genel başkanla birlikte çalışmamızın Türk siyasetine katkı yapacağına inanıyorum.”

Meral Akşener: Biz de güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz

“Sayın Başkanın açıkladığı bu Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e dair yaptıkları çalışmaların sonuçlarını kamuoyuyla paylaştıktan sonra bizimle de paylaştılar. Bugün bir televizyon programında ben de söylemiştim. Bizim de anayasa şekliyle değil ama ‘Parlamenter Sistem’ dediğimiz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diyoruz. Adını ne koyarsak koyalım Parlamenter Sistemin tasarımına yönelik vesayet sisteminin olmadığı, iktidar olmuş yürütmeyi götüren yapının da ayağına pranga yapılmadığı, kurumların itibarının olduğu hesap verilebilir ve şeffaflığın liyakat zorunluluğunun olduğu bir tasarım üzerinde biz çalışıyoruz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri