Ana Sayfa Türkiye : AK Partililer dahil halkın yüzde 64'ü parlamenter sisteme dönmek istiyor

: AK Partililer dahil halkın yüzde 64'ü parlamenter sisteme dönmek istiyor

Demokratik parlamenter sisteme dönüşle ilgili AK Parti kurmayları kafalarını kuma gömmeye devam ederken İYİ Parti Genel Başkanı ’den önemli açıklamalar geldi.

‘Geleceğin Türkiyesi İçin İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Paneli’ne katılan İyi Parti Genel Başkanı , “Bu ülkede parlamenter sisteme dönmek isteyen insan sayısı yüzde 64” açıklamasını yaptı. Akşener, “Referandumda evet oyu veren AK Partili seçmenin şu an yüzde 20’si iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yönünde fikir bildiriyor. Bu Erdoğan için de, ülke için de çıkış yolu” ifadelerini kullandı.

İyi Parti Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar, İyi Parti Parti İçi Demokrasi ve Etik Kurulu Başkanı ve Mersin milletvekili Zeki Hakan Sıdalı ve İyi Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Nuri Okutan’ın ev sahipliğinde düzenlenen panelde; Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, gazeteci Ahu Özyurt, gazeteci Şerif Turgut ve eski Büyükelçi Namık Tan konuştu.

Akşener: AK Partililer de parlamenter sistemi istiyor

Panelin ardından konuşan İyi Parti lideri parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı hükümet sitemine geçiş sürecine değinerek şunları söyledi;

“2010 referandumuna hayır verilsin diye gayret ettik ama nefesim yetmedi. ‘Yapmayın’ dedim. Birisi Mehmet Ali Şahin’di, bana ‘Merak etme gelin hanım her şey kontrol altında’ dedi.

: 2010 referandumu olmasaydı 15 Temmuz kalkışması olmazdı

“Eğer 2010 referandumu olmasaydı 15 Temmuz’daki kalkışma olamazdı. 2017’de ise bu millete yalan söylendi, ‘Aşacağız, uçacağız’ denildi.

“Millete yalan söylendi ve referandum geçti. Bu iyileştirme ve güçlendirme meselesini neden dilimizden düşürmüyoruz. Anketçiler ‘Bu sistemden memnun musunuz  değil misiniz?’ diye sormuyorlardı.

“Ama artık soruluyor. Son anketlere göre bu ülkenin yüzde 64’ü artık parlamenter sisteme dönmek istiyor. AK Parti’ye evet verenlerin de yüzde 20’si parlamenter sisteme dönüş için fikir bildiriyor.

“Üç ayın içinde yüzde 64’lük bir talep ortaya çıkmışsa İyi Parti olarak görevimizi yerine getiriyoruz demektir. Bu Erdoğan için de çıkış yolu. Bizim 150 yıllık parlamenter demokrasi tecrübemiz var. Türkiye’de ilahiyatçılar konuştu hukukçular sustu, geldiğimiz nokta budur.

“Ben üniversitede hoca olarak 15 yıl boyunca ‘demokrasiyi sınıflar arası geçirgenlik’ olarak anlattım.”

Akşener: Bu ülkede Zübeyde Hanım’a genelevde çalışıyor dendi

Panelde, son zamanlarda Atatürkçülere ve Kemalistlere karşı eleştirilerin hatırlatılması ve insanların Atatürkçüyüm demeye korkar hale geldiği yolundaki açıklamalara değinen Akşener şöyle dedi;

“Bu ülkede ‘Zübeyde hanıma genelevde çalışıyor’ denildi çıt çıkmadı. Atatürk’ün evlat edindiği kızlarına çirkin şeyler söylendi çıt çıkmadı. Meclisi yönettiğim dönemde Rize Belediye Başkanı ‘Çözüm sürecine gerek yok ikinci kadın alalım’ dedi, tek karşı çıkan bendim.

“AK Partili İl Başkanı ‘Başı açık kadın perdesiz eve benzer dedi. Herkes kafayı çevirdi. İnsanlar alıştırıldı.

“Bugün iş başında bulunan bu arkadaşlar, Cumhuriyete ve onu kuranlara yönelik alerjilerini hiç saklamadılar,’ iki ayyaş’ denildi, Benim gençliğimde daha ziyade İnönü’ye sövülürdü Atatürk’ten korkulduğu için. Fakat o günler geçti.

“Şimdi Atatürkçüleri eleştirenlere ‘Hadi oradan’ diyeceksiniz.”

1946 seçimlerinden sonra İsmet İnönü’nün güçlü yetkileri olmasına rağmen kendi isteğiyle yetkilerini bıraktığını hatırlatan , şu ifadeleri kullandı;

“Yeni dönem siyaset biliminin tanımı; sultancıl yönetim biçimi, sultancıl rejimler, seçimli monarşidir. Saray’a gitti. Saray insanı halktan koparır. Saray ayrı bir hayat tarzı, bürokrasi, ayrı bir paralel evren oluşturur.

“Saraydaki bir şube müdürü Ak Parti’nin genel başkan yardımcısını azarlıyor, ses çıkartamıyorlar. Milletvekillerinin kıymeti harbiyesi yok, saraydaki şube müdürlerine  ulaşmak için takla atan bakanlar var, milletvekilleri bakanlara ulaşamıyor.

“Bu sürdürülebilir bir sistem değil Türkiye yeniden iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş 21. Yüzyılın taleplerine değerlerine uygun, hukukun üstünlüğünün olduğu demokrasiye dönmelidir.”

Takip Et

20,543BeğenenlerBeğen
17,587TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Stolk TV’ye geçen Çağlar Cilara’nın transfer ücreti dudak uçuklattı

YouTube'un en popüler kanallarından birisi olan Stolk TV, İbrahim Selim ve Sergen Deveci'nin ayrılmasıyla birlikte yeni formatıyla izleyenlerin karşısında olacak.

Rıdvan Dilmen’den olay yaratan Rasim Ozan Kütahyalı ve Beyaz TV açıklaması

Spor yorumcusu , NTV'deki %100 Futbol adlı programda olay yaratan açıklamalarda bulundu. İki yıl önce katıldığı bir televizyon...

Gelecek Partisi’nden Taha Ün açıklaması

'ün geçtiğimiz cuma günü hakkında hiçbir şikayet olmamasına karşın adeta bir hukuk skandalına maruz bırakılarak gözaltına alınmasına resmi internet...

Editörün Seçtikleri

“Süleyman Soylu görev suçu işliyor”

Anayasa Mahkemesi, ‘Şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez’ hükmünü iptal etmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kararı eleştirirken, Anayasa Mahkeme Başkanı Zühtü Aslan’a, “Madem özgür bir ülkeyiz,...

Gelecek Partisi, İstanbul’da bir kurucu ilçe başkanını daha atadı

Şu ana dek İstanbul'un 32 ilçesinde kurucu ilçe başkanlarının atamasını gerçekleştiren 'nde bugün bir ilçe başkanı daha belirlendi.

Hakkında ‘Görevi kötüye kullanmak’ suçundan dava açılan Mansur Yavaş beraat etti

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, hakkında açılan “görevi kötüye kullanmak” suçundan beraat etti, "kişilerin huzur ve sükununu bozmak” suçu ise şikayet...

İyi Parti: Erdoğan bir daha aday olamaz. Seçilme ihtimali sıfır

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden aday olamayacağı savundu. Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu’na “Muhalefet sessiz kalıyor”...

Yıldıray Oğur’dan ses getiren yazı: Müge Anlı nasıl en güvenilir yargı kurumu haline geldi?

Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, bugünkü köşesinde ses getiren bir yazı kaleme aldı. Türkiye’nin hukukta geldiği durumu yazan Oğur,...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here