Ana SayfaTürkiyeMeral Akşener: Artık hesap verecek

Meral Akşener: Artık hesap verecek

Türkiye Barolar Birliği’nde Metin Feyzioğlu’nun kaybettiği seçimi değerlendiren Meral Akşener, “Artık hesap verebilir hale gelecek” diye konuştu.

Mevcut başkan Metin Feyzioğlu’nun kaybedip Erinç Sağkan’ın galip geldiği TBB seçimini değerlendiren İYİ Parti lideri Akşener, “Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, adaleti, liyakati, şeffaflığı, hesap verilebilir olmayı mecbur hale getirecek bir değişim” ifadelerini kaydetti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Otizm Vakfı’nı ziyaret ederek, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Çayan’dan, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Otizmli bireylere dikkati çekmek, burada yapılan ve örnek olması gereken çalışmaları kamuoyuyla paylaşmak amacıyla ziyareti gerçekleştirdiğini dile getiren Akşener, “Burada yapılan çalışmaların, Türkiye’nin pek çok yerinde yeniden hayat bulması için o şehirlerde de çocuklarımıza, ailelerimize model olabilmesi için bugün buradayız.” diye konuştu.

Daha sonra eğitim tesisindeki atölyelerde incelemelerde bulunan Akşener, bir öğrenciyle masa tenisi oynadı, bazı öğrencilerle atölye çalışması yaptı.

TBB’DEKİ SEÇİM

Vakıf yöneticileriyle sohbet eden Akşener, bir gazetecinin, Türkiye Barolar Birliği’ndeki (TTB) seçime ilişkin, “Yeni dönemin ilk adımı olarak yorumlanıyor bu değişim. Siz nasıl yorumluyorsunuz?” sorusu üzerine, “Katılıyorum yorumlara. Değişimin ayak seslerini çok uzun bir zamandır söyleyenim ben, onun için katılıyorum. Hayırlı, uğurlu olsun inşallah.” karşılığını verdi.

TBB’nin 36. Olağan Genel Kurulu’nda dün yapılan seçimde mevcut Birlik Başkanı Metin Feyzioğlu, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ve dün genel kurulda konuşabilmek için aday olan Mardin Barosu delegesi Medeni Ayhan yarıştı. 348 delegenin oy kullandığı seçimde, listesi 182 blok oy alan Erinç Sağkan TBB’nin başkanlığına seçildi. Metin Feyzioğlu’nun listesine ise 156 blok oy çıktı. Çoklu baro düzenlemesiyle birlikte Genel Kurul’da oy hakkı bulunan delege sayısı 477’den 348’e düşürülmüş; İstanbul ve Ankara gibi büyük baroların TBB delege sayısı azaltılmış, Anadolu barolarının oy hakkı ise güçlendirilmişti.

‘HESAP VERİLEBİLİR OLMAYI MECBUR HALE GETİRECEK’

Akşener, “Nasıl bir dönem olur sizce?” sorusu üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

“İyi bir dönem olacak, nefes alacağız. Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, adaleti, liyakati, şeffaflığı, hesap verilebilir olmayı mecbur hale getirecek bir değişim. Yani mesela seçime gideceğiz, ister 2023 ister daha önce, o siyasi partilerin birbirleriyle olan rekabeti bu tür kavramlar üzerinden ‘ben daha iyisini yapacağım’ olarak olacak, önce tek tek siyasi partiler açısından söylüyorum, sonra mecburuz bu sistemde ittifaklar üzerinden yürümeye, o ittifakların birbiriyle olan rekabeti, kutuplaştırma, şuculuk buculuk üzerinden ayrışma yerine rekabeti hizmet üzerinden, proje üzerinden yapacağız, bu değişiklikler, bu değişimler sürdüğü takdirde. Güzel, iyi olacak.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri