Ana SayfaTürkiyeMeral Akşener ile Mustafa Varank twitter'da kapıştı

Meral Akşener ile Mustafa Varank twitter’da kapıştı

BBC'nin yaptığı haber bu kez Meral Akşener ile Mustafa Varank'ı karşı karşıya getirdi. Varank Akşener'e sert sözlerle yüklendi.

BBC’nin yaptığı haber bu kez Meral Akşener ile Mustafa Varank’ı karşı karşıya getirdi. Varank Akşener’e sert sözlerle yüklendi.

İngiliz medyasının yaptığı haber sonrası İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank arasında “haber” tartışması başladı.

Geçtiğimiz günlerde İngiliz devletine bağlı BBC, The Guardian’dan “İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın ‘Türkiye ve Pakistan’da Afgan sığınmacılar için merkezler kurmayı planladıklarını”  söylediğine dair haberi aktardı. Aynı haberi The Guardian da sayfalarından paylaştı.

Haberdeki sorunlar

Sonrasında ise başlayan tartışmaların ardından BBC Türkçe haberi kaldırarak, atıf hatası nedeniyle özür diledi.  Kurum, The Guardian’ın esasında İngiliz savunma kaynaklarına dayandırdığı haberin tartışma yaratması sonrasında, “Sorun bir atıf hatasından kaynaklanmıştır fakat BBC Türkçe’nin böyle hatalar yapmaması gerekir. Bu nedenle okuyucularımızdan/izleyicilerimizden özür dileriz” açıklaması yaptı. BBC Türkçe’den yapılan açıklamada ayrıca “Bunun aslında İngiltere Savunma Bakanı’na ait ifadeler olmadığını, İngiltere Savunma Bakanlığına atfen, Türkiye ve Pakistan’ın da düşünüldüğüne ilişkin bir niyet beyanı olarak Guardian ve Mail on Sunday gazetelerinde yer almış bir bilgi olduğunu, haberde ise sehven bakana atfen aktarıldığını belirtiriz” denildi.

Ayrıca The Guardian’ın da haberi kaldırmadığı görüldü. İngiliz medyası haberi Bakan Wallace’a değil, Savunma Bakanlığı’na dayandırarak arkasında durduğu görüldü.

AKŞENER SERT ÇIKTI

Meral Akşener, haberin yayımlanmasının ardından Twitter hesabından Türkçe ve İngilizce paylaşım yaptı. Akşener, Türkçe paylaşımında “Koltuğu kurtarmak için şimdi de İngilizlerin mi taşeronu oluyorsun Sayın @RTErdogan?” yazdı.

İngilizce paylaşımında ise Akşener, The Guardian’ın haberini alıntılayarak İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a seslendi ve “Mr. Prime Minister @BorisJohnson; Such agreements on Afghan refugees are against the will of Turkish people and thus illegitimate in our regards.  When Mr. Erdoğan is gone after the next election, we will not allow such camps on our soil.  Be warned.” ifadelerini kullandı.

“SİZDE O DA YOK”

BBC Türkçe’nin haberi kaldırmasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Akşener’e yanıt vererek,  “Bu tweet kullanım dışı. Kendi Cumhurbaşkanına inanmak yerine koltuk sevdasına taşeronluk yaptığın İngiliz BBC, tivitini silip özür diledi sayın  @meral_aksener. En azından BBC özür dileyip tivitini silecek erdeme sahip olduğunu gösterdi, sizde o da yok!” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri