Ana SayfaTürkiyeMerkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı! Sinyal 20 Haziran'da verilmişti

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı! Sinyal 20 Haziran’da verilmişti

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya bugün görevden alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yabancı basın mensuplarını konuk ettiği Beştepe’de “FED faizleri düşürdü ama benim ülkemde yüzde 24’lerde, böyle bir şey olmaz.” demişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCBM) Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı, Çetinkaya’dan boşalan göreve Yardımcısı Murat Uysal atandı.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Başkan Murat Uysal “Bankamızın kanunla bana verdiği görev ve yetkiler çerçevesinde fiyat istikrarını sağlama odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edilecek” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya görev süresinin dolmasına yaklaşık 10 ay kala görevinden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı.

Atamaya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, sabaha karşı yayımlanan Resmi Gazete’de duyuruldu. Böylelikle 25 Temmuz’da toplanacak Para Politikası Kurulu’nda başkanlık koltuğunda Murat Uysal olacak.

Murat Çetinkaya, Başbakan Davutoğlu döneminde görev süresi dolan önceki başkan Erdem Başçı yerine, 20 Nisan 2016’da göreve gelmiş ve ayağının tozuyla aynı gün yapılan PPK toplantısına başkanlık etmişti.

TCMB’DE ÇETİNKAYA DÖNEMİNİN PANORAMASI

Murat Çetinkaya, ilk PPK toplantısında üst limitten 50 baz puan indiren karara imza atmış ve marjinal fonlama faizi yüzde 10,50’den yüzde 10’a, GLP borç verme faiz oranı da yüzde 12’den yüzde 11,50’ye indirilmişti.

Temmuz toplantısına kadar kademeli olarak 50 baz puan indirime devam eden Çetinkaya yönetimindeki Merkez Bankası, sonrasında 25 baz puanlık kademeli indirime geçmiş ve aynı yılın ekim toplantısında marjinal fonlama oranı yüzde 8,25’e, GLP de yüzde 9,75’e kadar çekilmişti.

Çetinkaya döneminde piyasaya borç vermek için kullanılan araç ve kanallar pek çok kez değişirken, 2017 yılında başlayan sıkılaşma dönemi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası’nı faizleri yüksek tuttuğu için eleştirmişti.

20 Haziran’da yabancı basın mensuplarını Beştepe’de kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fed faizleri düşürdü ama benim ülkemde yüzde 24’lerde, böyle bir şey olmaz. Bu yüzden çok yakında buna kesin bir çözüm getireceğiz. Bu faiz politikasından Türkiye’nin dikkatli bir dönüş yapması lazım.” demişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz