Ana SayfaTürkiyeMerkez Bankası beklenti anketini açıkladı

Merkez Bankası beklenti anketini açıkladı

Milliyet gazetesi yazarı Yaman Törüner bugünki yazısında, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Temmuz ayı için yaptığı beklenti anketinin sonuçları hakkındaki düşüncelerini kaleme aldı.

Törüner, Temmuz ayı TCMB Beklenti Anketi’ne göre, TL’nin döviz karşısındaki değerinin yükseleceğini, enflasyon ve cari açığın azalacağını yazdı.

TCMB’nin bu ay faiz indirimlerine başlamasının beklendiğine dikkat çeken Yaman Törüner, “Temmuz’da enflasyonun mobilya, beyaz eşya ve otomotiv vergi indirimlerinin kaldırılması, elektriğe yapılan zam ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın etkisiyle geçici olarak yükselmesi; daha sonra ise düşüş eğilimini devam ettirmesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Temmuz’da aylık enflasyonun %1,25 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini yazısına ekleyen Törüner, Ağustos ve Eylül ayları için aylık enflasyon beklentilerinin sırasıyla %0,85 ve %1,35 olduğunu, bu seviyelerin ima ettiği yıllık enflasyonlar da sırasıyla %14,88 ve %9,52 olacağını okurlarıyla paylaştı.

Enflasyon beklentilerindeki düşüşle beraber, TCMB’den faiz indirimi beklentilerinin de arttığını yazan Törüner:”TCMB’nin şu anda %24 seviyesinde olan politika faizini, bu ay %21,43, 3 ay sonrasında %19,47, 6 ay sonrasında %18,59. 1 yıl sonrasında %16,66, 2 yıl sonrasında ise %13,73 seviyesine indirmesi bekleniyor.” ifadelerini yazısına ekledi.

Haber: Birsen Balci

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz