Ana SayfaTürkiyeMerkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası, şubat ayı Para Politikası Kurulu toplantısının ardından faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, şubat ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı. Faiz oranını yüzde 17’de sabit bırakan Merkez Bankası böylelikle yüzde 15 civarında olan resmi enflasyon oranından yüzde 2 daha yukarıda tutmuş oldu.

son dakika haberine göre; Haftanın en önemli verisi olarak ön plana çıkan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı açıklandı.

Şubat ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamada politika faizi yüzde 17 seviyesinde sabit tutuldu. Piyasalarda TCMB’den bir faiz hamlesi beklenmiyordu.

Merkez Bankası böylelikle faiz oranını yüzde 15 civarında olan resmi enflasyon oranından yüzde 2 daha yukarıda tuttu.

Beklentiler ne yöndeydi?

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu, politika faizinin yüzde 17,00’de sabit bırakılacağını tahmin ediyordu. Ankete katılan 21 ekonomistin 5’i 100 baz puan, 1’i 75 baz puan artış beklerken, 15 ekonomist değişiklik olmayacağını öngörüyordu.

Reuters anketine katılan 21 kurumun 16’sı Şubat ayında politika faizinin sabit tutulmasını, 5’i ise faizlerde artış bekliyordu. Artış beklentilerinin bir tanesi 75, diğer dördü ise 100 baz puan yönündeydi.

TCMB faiz kararı için Foreks tarafından yapılan ankete katılan analistler faizin yüzde 17,00 olarak kalacağını düşünüyordu. Ankete katılan 18 ekonomistin 13’ü faizin değiştirilmeyeceği, 5’i ise artırım kararı alınacağını öngördü. Ekonomistlerden 1’i TCMB’nin 75 baz puan, 4’ü ise 100 baz puan faiz artırımı kararı alacağını tahmin ediyordu.

Kasım ve aralıkta 675 baz puan artmıştı

Ekonomi yönetimindeki sürpriz değişim sonrasında kasım ayında Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantıda TCMB, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi ve dezenflasyon sürecinin yeniden tesisi amacıyla politika faizini 475 baz puan artırarak beklentilere paralel yüzde 15’e yükseltmişti. TCMB, aralık ayında ise beklentilerin üzerinde 200 baz puanlık artışa gitmiş ve sıkı duruşun “enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla” sürdürüleceğini belirtmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri