Ana SayfaTürkiyeMerkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması: Tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskı arttı

Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması: Tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskı arttı

Merkez Bankası, yaptığı açıklamada "Tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskı arttı'" ifadelerine yer verdi

TÜİK’in dün açıkladığı ve son 20 ayın zirvesine çıkan enflasyon rakamlarına ilişkin Merkez Bankası’ndan dikkat çekici bir açıklama geldi. Merkez Bankası açıklamasında, ‘Tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskı arttı’ ifadeleri yer buldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) dün açıkladığı Mart ayı enflasyon verilerine dayanarak değerlendirmelerde bulundu. Değerlendirmesinde emtia, TL ve arz sıkıntısına işaret eden Merkez Bankası, tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskının güçlendiğinin altını çizdi.

Merkez Bankası, enflasyondaki yükselişin; enerji, hizmet ve temel mallardan kaynaklandığını belirterek, gıda grubunda ise enflasyonun gerilediğini söyledi.

Üretici fiyatları kaynaklı baskı arttı

Öte yandan TCMB, üretici fiyatlarının, emtia, TL’nin seyri ve arz sıkıntısıyla güçlü artış gösterdiğinin altını çizerken, tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskının da güçlendiğini ifade etti.

Gıda enflasyonunun taze meyve ve sebze fiyatları öncülüğünde bir önceki aya kıyasla yavaşladığını kaydeden TCMB, işlenmiş gıda enflasyonundaki güçlü artış eğiliminin bir miktar hız kesmekle birlikte devam ettiğini paylaştı.

Merkez Bankası değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi:

“Uluslararası petrol fiyatlarındaki artış eğilimine rağmen eşel mobil uygulaması enflasyonu sınırlamaya devam etmiştir. Bu doğrultuda, enerji fiyatları yatay bir seyir izlese de grup yıllık enflasyonu baz etkisiyle belirgin şekilde yükselmiştir. Hizmet enflasyonu kontrollü normalleşme sürecinin bazı alt kalemler üzerindeki yukarı yönlü etkisi ve özel iletişim vergisindeki artışın gecikmeli yansımalarına bağlı olarak artı kaydetmiştir. Temel mal enflasyonunda ise dayanıklı tüketim malları dışındaki sektörlerdeki gelişmelerle yukarı yönlü seyir korunmuştur. Üretici fiyatları başta petrol ve endüstriyel metaller olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki yükseliş, Türk lirasında yakın dönemdeki görünüm ve bazı ürünlerde süregelen arz sıkıntılarının etkisiyle güçlü bir artış kaydederek yükseliş eğilimini sürdürmüştür. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları artarken, eğilimleri bir miktar gerilese de yüksek seviyesini korumuştur.

Ne olmuştu?

Mart ayında da yükselişini sürdüren enflasyon, TÜİK’e göre yüzde 1,08 artarken, yıllık bazda yüzde 16,19 oldu. Böylece üst üste 6 ay yükselen enflasyon, 2019 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri